گرافیک
آموزش مبانی هنرهای تجسمی و گرافیک

اگر بخواهیم ترکیب بندی را تعریف کنیم، خواهیم گفت:(چیدن و قرار دادن اجزایی در کنارهم در جهت شکل دادن یک کل). در طراحی هایتان برای ایجاد یک ترکیب متوازن و متعادل اشیاء موضوع خود را در کادر آنقدر حرکت دهید و حالات مختلف را امتحان کنید تا از آن ترکیب احساس خوبی پیدا کنید و زیبا به نظر برسد. ترکیب حساب شده شکل ها ،سایه ها ، نور ها و پس زمینه طراحی ها را زیبا و جذاب می کند. یک راه مفید برای ایجاد یک ترکیب بندی خوب استفاده از روش تقسیم سه تایی است. برای این کار کادرتان را با خط هایی کم رنگ به صورت افقی و عمودی به سه قسمت مساوی تقسیم کنید. از محل طلاقی این خطوط به عنوان نقطه توجه استفاده کنید و اشیاء اصلی را روی آنها قرار دهید. ترکیب بندی هایی که می بینید به خاطر داشتن توازن و تعادل جذاب هستند. ترکیب های خودتان را بچینید و از آنها طراحی کنید. من دوستدارم ترکیب هایی از طبیعت را انتخاب کنم. چند قدم عقب و جلو بروید و احجام را سطوحی سیاه و سفید تصور کنید و در ذهنتان آنها را کنارهم بچینید. آیا جذاب نیست؟ ترکیب بندی شما آرام است یا شلوغ؟

حتما ً نباید موضوع اصلی را در وسط کادر قرار دهید. با این کار خیلی خلاقیت به خرج نداده اید. وقتی که یک طراحی می کشید از چیزهایی که در آثارهنری دیده اید و یاد گرفته اید استفاده کنید. وقتی که تصمیم گرفتید موضوع اصلی کجای کادر قرار گیرد سایر جزا را در اطراف آن بکشید به گونه ای که توجه بیننده را بیشتر به سمت موضوع اصلی هدایت کند.

طراحی یک زبان همه فهم است. وقتی در رستورانی در فرانسه با دوستانم می خواستیم چیزی سفارش دهیم چون کسی از ما فرانسوی بلد نبود ، مجبورشدم چیزی را که می خواستیم بکشم. یک پاکت ته جیبم پیدا کردم و یک مرغ کباب شده را روی آن کشیدم و به پیش خدمت نشان دادم. آن روز همه از گرسنگی نجات پیدا کردیم. یکی از دوستانم هنوز آن پاکت را بعد از سال ها دارد که رویش نوشته (( طراحی ای که ما را از گرسنگی نجات داد)).والتر ت. فاستر

    http://mntgroup.blogfa.com                                                                                                                                                                   


 

[ جمعه نوزدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 11:24 ] [ محسن نظری ] [ ]
درباره وبلاگ

«هو الله الخالق الباری‏ء المصور»
امکانات وب