گرافیک
آموزش مبانی هنرهای تجسمی و گرافیک
آثار ادیبی در موزه هنرهای معاصر اصفهان


پوستر نمایشگاه/ اثر: مجيد عقيلی
نمايشگاهي از آثار فرزاد اديبي شامل پوسترها و طراحي هاي جلدكتاب، از ۱۵ بهمن تا ۲۰ اسفند در موزه هنرهاي معاصر اصفهان برگزار مي شود.
گفتني است كه بخش هايي از آثار اين نمايشگاه  دو سال پيش در خانه هنرمندان ايران در تهران با عنوان « خروش خموش» به نمايش در آمده بود كه اديبي براي اين نمايشگاه، برخي از آثار جديدش را به اين مجموعه افزوده است.
فرزاد اديبي پيش از اين در شهرهاي قزوين، سنندج وسمنان نيز نمايشگاه داشته است.

اديبي در روزپنجشنبه اول اسفند در نشستي به پرسش هاي گرافيكي بازديدكنندگان از نمايشگاه پاسخ مي دهد.
[ پنجشنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 11:27 ] [ محسن نظری ] [ ]
بخش پوستر جشنواره هنرهای تجسمی فجر( امید به آینده) ، امروزسه شنبه ۱۵ بهمن ماه ۸۷  در نگارخانه ممیز خانه هنرمندان ایران افتتاح  شد.۲۲ اثر از ۲۱ هنرمند  توسط هيات انتخابی  متشکل از كوروش پارسانژاد، مسعود سپهر، مصطفي اسداللهي، مصطفي ندرلو و مسعود نجابتي انتخاب شده اند. این جشنواره به دبیری فرزاد ادیبی برگزار شد.
ادامه مطلب
[ پنجشنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 11:26 ] [ محسن نظری ] [ ]
روند چگونگی طراحی پرچم جمهوری اسلامی و چند آرم ماندگار در گزارش امروز صفحه هنرهای تجسمی خبرگزاری فارس منتشر شد:
پس از پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از آرم‌های گذشته با رویكردی اعتقادی اسلامی تغییر یافتند و تعداد انبوهی نیز خلق شدند. پس از انقلاب تغییر در همه اركان جامعه آغاز شد در این بین مردم علاقه‌مند بودند این تغییر در نشانه‌ها هم پدیدار شود تا انقلابی كه خود در آن نقش داشتند تبلور بیشتری بیابد. بنابراین آرم‌ها و نشانه‌های بسیاری از شركت‌های تجاری تغییر كردند و علاوه بر آن نهادهای انقلابی هم در صدد طراحی آرم و نشانه ویژه خود بودند. در راس آنها آرم پرچم جمهوری اسلامی ایران است كه با رویكردی اسلامی_ایرانی طراحی شد تا انقلابی الهی و مردمی را برای جهانیان تداعی كند.
اتود آرم جمهوري اسلامي
 
آرم جمهوری اسلامی ایران؛ طراح حمید ندیمی
این آرم كه توسط حمید ندیمی طراحی شده است از قداست و توجه ویژه‌ای برخوردار است و همین قداست و بزرگی سخن گفتن درباره آن را برای خالقش سخت كرده است. این آرم در درون خود معانی زیادی را جای داده و سادگی و ظرفیت ویژه‌ای كه برای دربرگیری معانی متعدد دارد كه آن را از دیگر آرم‌های طراحی شده در این سال‌ها متمایز كرده است

ادامه مطلب
[ پنجشنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 11:17 ] [ محسن نظری ] [ ]

اختصاصی رسم : دومین نشست تخصصی شاهنامه نگاری با موضوع مواریث علمی، هنری و هویتی در شاهنامه به مناسبت هزار و صدمین زاد سال فردوسی برگزار می‌شود.

در این نشست كه به همت فرهنگستان هنر و با حمایت بنیاد فردوسی، پژوهشكده هنر، گروههای تخصصی هنرهای سنتی و نقش جهان برگزار می‌شود، دكتر محمد مهدی هراتی‌، تأثیرات شاهنامه بر علم، هنر و هویت ایرانی را مورد تحلیل و بررسی قرار خواهند داد.
علاقه‌مندان برای شركت در این نشست می‌توانند ساعت 17 روز شنبه نوزدهم بهمن به مركز هنرپژوهی نقش جهان واقع در خیابان ولیعصر، ضلع جنوب غربی پارک ساعی، شماره 1101 مراجعه كنند.
 
(طراح پوستر: قباد شیوا)
[ پنجشنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 11:15 ] [ محسن نظری ] [ ]
یك پرنده كمیاب در مقابل آینه یك اتومبیل در آلمان
[ چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 14:21 ] [ محسن نظری ] [ ]
بخش پوستر وکاريکاتور نخستين جشنواره بين‌المللي هنرهاي تجسمي فجر در خانه‌ي هنرمندان ايران افتتاح شد.
به گزارش سايت خبري خانه‌ي هنرمندان ايران، در مراسم افتتاحيه محمود شالويي مدير کل مرکز هنرهاي تجسمي وزارت فرهگ و ارشاداسلامي، غلامعلي طاهري دبير کل نخستين جشنواره بين‌المللي هنرهاي تجسمي فجر، مسعود زنده روح کرماني دبير اجرايي نخستين جشنواره بين‌المللي هنرهاي تجسمي فجر، کاظم چليپا دبير بخش نقاشي، عليرضا کريمي صارمي دبير بخش عکس، نادر قشقايي دبير بخش مجسمه، فرزاد اديبي دبير بخش پوستر و سيد مسعود شجاعي طباطبايي دبير بخش کاريکاتور در اين مراسم حضور داشتند.

ادامه مطلب
[ چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 14:5 ] [ محسن نظری ] [ ]

امسال برای اولین بار دفتر تبلیغات اسلامی حوزه قم در جشنواره بین المللی فیلم فجر در بخش تجلی اراده ملی با موضوع " روحانیت درقاب تصویر سینما " شرکت کرده است .به گزارش هنرنيوز، به نظر می رسد که شرکت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه قم در جشنواره فجر با چند هدف همراه باشد که مهمترین این اهداف عبارتند از :

1 - حضور حرفه ای و صنفی در بزرگترین رویداد هنری کشور

2 - ایجاد زمینه تشویق و تبلیغات هنرمندان برای نگاهی توصیفی - تبیینی به روحانیت و حوزه

3 - رونمایی از شاخص های معنوی - اجتماعی روحانیت در قالب سینما


4 - ایجاد فضای نزدیکی برای هم داستانی حوزه و هنرادامه مطلب
[ چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 13:58 ] [ محسن نظری ] [ ]

اختصاصی گروه پژوهشی عفراوی: آماده سازی رویت 2 فونت ایران نستعلیق توسط حسین زاهدی در حال انجام است این فونت دارای کشیدگی واعراب کامل می باشد و همانند فونت ایران نستعلیق 1 قابل استفاده در محیط نرم افزار ورد بدون هیچ نرم افزار واسطه است. وجود اعرابها و جزئیات اضافه شده به این نسخه به کاربران امکان استفاده کامل از یک فونت را می دهد. حسین زاهدی یاد آور شد که آماده سازی این فونت مراحل پایانی خود را طی می کند و به زودی به اتمام خواهد رسید و علاقه مندان می توانند از این فونت استفاده کنند.
یکی از ویژگیهای این نسخه تعداد زیاد کارکترها آن است ، این کار باعث میشود تا حروف در برخورد نقطه‌ها  با یکدیگرکمترین ایراد را داشته باشند
حسین زاهدی بیش از 10 سال به شکل تخصصی در طراحی حروف مشغول به فعالیت است و پدید آورنده فونت استاندارد ایران نستعلیق می باشد.

[ چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 13:52 ] [ محسن نظری ] [ ]

امير عبدالحسيني هنرمند مركز هنرهاي تجسمي حوزه هنري بنا به پيشنهاد محمود شالويي مدير كل دفتر امور هنرهاي تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و موافقت معاون هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان دبير نمايشگاه بزرگ آثار هنري تهران 1388 «آرت اكسپو»‌ منصوب شد.
محمود شالويي ضمن انتخاب امير عبدالحسيني به عنوان دبير آرت اكسپوي سال 88  در حكم انتصاب وي آورده است : انتظار مي‌رود كه با تدبير و برنامه‌ريزي مناسب و با در نظر گرفتن سياست‌هاي كلان و خط مشي مركز هنرهاي تجسمي و با تكيه بر تجربه‌هاي به دست آمده از اين رويداد، آينده شايسته‌اي در انتظار اقتصاد هنرهاي تجسمي باشد.
وي در بخش ديگري از حكم اضافه كرده است: تاسيس دبيرخانه دائمي، تدوين و بازنگري نهايي اساس نامه برگزاري آرت‌اكسپوي رسمي تهران به شكل ادواري، صدور مجوز و نظارت بر برگزاري اكسپوهاي دولتي و يا خصوصي، فعاليت‌هاي فرامرزي و بين‌المللي در عرصه اقتصاد هنر، به جريان انداختن بودجه فرهنگي و هنري نهادهاي اجرايي ، پيگيري مبحث معافيت و يا تخفيف مالياتي خريداران بخش خصوصي ، ايجاد استاندارد و شيوه‌هايي براي قيمت گذاري مناسب، ارتباط با نگارخانه‌هاي فعال، ساماندهي خريد و فروش آثار هنري و بستـــرسازي براي نگاه فـــرهنگي و سرمايـــه‌اي به آثار هنري از مهم‌ترين مد نظر مركز هنرهاي تجسمي است.


[ چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 13:51 ] [ محسن نظری ] [ ]

ه گزارش سایت خبری رسم ، بلافاصله بعد از اتمام دوره بیست و هفتم جشنواره تئاتر فجر، فراخوان دوره بیست و هشتم منتشر شد.

براساس خبر ارسالی، مسابقه عکس و پوستر تئاتر، مرور تئاتر ایران در سال 88، جشنواره جشنواره‌ها، چشم‌انداز تئاتر، مسابقه بین‌الملل، تئاتر ملل، نمایش‌های رادیویی و تلویزیونی، تئاتر خیابانی، تولید متون و نمایشنامه‌خوانی، تجربه‌های نو، پژوهش، نشست‌ها و کارگاه‌‌های آموزشی و بخش موضوعی، سیزده بخش بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را تشکیل می‌دهند.


 

[ چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 13:47 ] [ محسن نظری ] [ ]

نمايشگاه نقاشي گروهي با عنوان «بداهه» در نگارخانه مميز خانه‌ي هنرمندان ايران افتتاح شد.
به گزارش سايت خبري خانه‌ي هنرمندان ايران، سيد محمد فدوي سرپرست نمايشگاه گروهي «بداهه» به عنوان درآمدي بر بداهه سازي گفت: شايد يکي از ارزشمند ترين رخدادهاي هنري اوايل قرن بيستم، ظهور شيوه بداهه سازي در هنرهاي تجسمي است.تجارب متعدد هنرمندان براي يافتن قالب‌ها و سبک‌هاي هنري جديد که با تعاريف هنر در عصر مدرنيته هماهنگي داشته باشد از خصيصه هاي بارز اين دوره از تاريخ هنر است.بداهه سازي در نقاشي و تصويرسازي نيز از جمله يافته هاي قابل توجه هنرمندان معاصر است اگرچه هنرمندان مختلف تجربه بداهه سازي را به شيوه هاي متفاوتي ارايه کرده اند اما تعاريف و مباحث نظري که در اين خصوص ارايه شده عمدتا بر گونه هاي مختلف اين سبک هنري منطبق است.


ادامه مطلب
[ سه شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:30 ] [ محسن نظری ] [ ]
اختصاصی گروه پژوهشی عفراوی

سومین فراخوان GOOD50X70 مربوط به سال 2009 منتشر شد.
این مسابقه مانند سالهای گذشته با محوریت حقوق بشر و رفاه و مشکلات کشورهای در حال توسعه در 7 شاخه برگزار می گردد:

1- کار کودکان
2- تغییرات آب وهوا
3- محرومیت از مراقبتهای بهداشتی
4- HIV/AIDS
5- وضعیت اظطراری انرژی هسته ای
6- جنگ در برابر تروریسم
7- نقض حقوق زنان

تاریخ شروع ارسال آثار بنا بر گفته سایت اول مارس و انتهای آن اول آوریل است
و کارها باید 50x70 سانتی متر باشند با DPI 150 و حجمشان از 4 MB بیشتر نباشد.


برای دیدن شرایط شرکت در فراخوان و جزئیات دیگر به وبسایت آن مراجعه کنید:
http://good50x70.org/2009/
[ سه شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:27 ] [ محسن نظری ] [ ]
نمايشگاه پوسترهاي انقلاب شامل 44 اثر هنري انقلابي در سال‌هاي 57 تا 67 دوشنبه14بهمن در نگارخانه ابوالفضل عالي حوزه هنري برپا مي‌شود.
به گزارش گروه پژوهشي عفراوي و به نقل از پايگاه خبري حوزه هنري، در نمايشگاه «پوسترهاي انقلاب» نسخه اصل پوسترهاي منتشر شده در دهه نخست انقلاب اسلامي به نمايش گذاشته مي‌شود.
ابوالفضل عالي، جورج داود زاده، مسعود قندي، حسين خسروجردي وناهيد فراست از جمله هنرمنداني هستند كه آثارشان در اين نمايشگاه عرضه شده است.
برخي از هنرمنداني كه دراين نمايشگاه آثارشان ارايه شده است نقش چشمگيري در پي‌ريزي بخش گرافيك حوزه هنري داشته‌اند.
پوسترهاي انقلاب كه در اين نمايشگاه عرضه شده‌اند پس از انتشار در دهه نخست انقلاب تا كنون نمايش عمومي نداشته‌اند.
اين نمايشگاه تا 30 بهمن ميزبان علاقه‌مندان به فرهنگ وهنر است.
[ سه شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:26 ] [ محسن نظری ] [ ]
به گزارش سایت خبری رسم ،  مصطفی اسدالهی می‌گوید پوستر جشنواره فیلم فجر امسال یک پوستر تکراری است.
وی در گفتگو با یکی از سایت‌های خبری ضمن اعلام این نظر گفت:" در واقع سال‌هاست که از این ایده پرنده و سیمرغ برای بیان تصویری برای چنین موضوعاتی استفاده می‌کنیم. ارتباط موضوعی این پوستر با جشنواره فیلم فجر فقط همین نشانه سیمرغ است که به نظر من با تکرار بیش از حد این پرنده در تمام زمینه‌ها، آن را واقعا اسیر کرده‌‌ایم. این پوستر هیچ قابلیتی برای رقابت با پوسترهای خوب دنیا را ندارد. متاسفانه این سوژه‌های تکراری و قالب‌های بیانی را که سال‌ها مورد استفاده قرار گرفته مدام به کار می‌گیریم. این کار خیلی خنثی است و هیچ حرف تازه‌ای از گرافیک روز دنیا مطرح نمی‌کند".
این گرافیست ادامه داد:" نکته دیگر اینکه، متأسفانه سال‌هاست استفاده از تایپوگرافی خط شکسته نستعلیق را در آثار گرافیکی تکرار کرده‌ایم، بدون این‌که راه توسعه و پیشرفت این خط را در گرافیک بدانیم. خط شکسته نستعلیق را قباد شیوا سال‌ها پیش از انقلاب، به نحوی بسیار عالی و زیبا استفاده کرد و متأسفانه الان بعد از گذشت 40 سال بدون اینکه شکل تازه‌ای از این تاپیوگرافی را ارائه کنیم

ادامه مطلب
[ سه شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:25 ] [ محسن نظری ] [ ]
اختصاصی رسم‌: نمایشگاه آثار گرافیک فرزاد ادیبی فردا (15/11/87) در موزه هنرهای معاصر اصفهان گشایش می‌یابد.
براساس خبر ارسالی این موزه برای رسم ، در این نمایشگاه که در گالری‌های 2 و 3 این موزه برگزار می‌شود، تعدادی از آثار این طراح گرافیک به نمایش درمی‌آید که تا بیستم اسفند دایر خواهد بود.
همچنین نشست تخصصی درباره این نمایشگاه ساعت 15 روز اول اسفند در محل نمایشگاه برگزار خواهد شد.
فردا همچنین نمایشگاه طراحی نشانه در گالری 6 این موزه گشایش می‌یابد. در این گالری تعدادی از آثار مجید عقیلی به نمایش درمی‌آید که تا 18 اسفند دایر خواهد بود.
علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند همه روزه از ساعت 9 تا 30/17 و جمعه‌ها از 15 تا 30/17 به موزه هنرهای معاصر اصفهان واقع در میدان استانداری مراجعه کنند.
[ سه شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:24 ] [ محسن نظری ] [ ]

  ارامگاه سید غلامرسول بندر چابهار-عکس:محسن نظری                   آرامگاه سید غلام رسول : این اثر فرهنگی ،تاریخی و مذهبی،در حاشیه ضلع  غربی چابهار و با ارتفاع و گنبد بلند قرار گرفته است که در حدود 800 سال از قدمت آن می گذرد نمای بیرونی گنبد درروی بام 6 مناره کوتاه دارد که با گچ بریهای ساده به به شکل نیم دایره پی درپی قرار گرفته است.محراب و طاق نماهای آرامگاه دارای تزیینات جالبی است که با گچ اندود شده است همچنین نقاشیهایی از گل درروی دیوارهای محراب به صورت نقش برجسته جلب توجه می کند . برروی دیوارهای جانبی آرامگاه تزئینات هندسی و نقاشی های جالبی و جود دارد فرم نقاشیها وآثار داخلی آرامگاه مربوط به معماری دوره صفوی است.  


ادامه مطلب
[ دوشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 10:37 ] [ محسن نظری ] [ ]
نخستين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر عصر ديروز با حضور معاون هنري وزير ارشاد، مدير كل دفتر هنرهاي تجسمي و جمعي از هنرمندان پيشكسوت و جوان تجسمي كشور در موزه هنرهاي معاصر تهران گشايش يافت.

به گزارش گروه پژوهشي عفراوي و به نقل از فارس، اين مراسم با سخنان محمود فرشچيان نگارگر پيشكسوت آغاز شد و مراسم با موسيقي ضرب باستاني «شيرخدا» ادامه يافت كه شور و حرارتي را به مراسم آغازين نخستين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر بخشيد.
حسين نيرومند مشاور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه پيام وزير ارشاد را به مناسبت نخستين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر براي حاضران خواند.
جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر

ادامه مطلب
[ دوشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:48 ] [ محسن نظری ] [ ]
نمايشگاه پوستر محمد گلسرخي و سيد محمد عدناني با عنوان «پوستر موجود است» در نگارخانه نامي خانه‌ي هنرمندان ايران افتتاح شد.
به گزارش سايت خبري خانه‌ي هنرمندان ايران، سرهنگ عليرضا درخشاني مدير مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري بسيج با تبريک سي امين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و روز دوازدهم بهمن درباره برپايي نمايشگاه پوستر «پوستر موجود است» گفت: امروز به ميمنت آغازسي امين سالگرد انقلاب نمايشگاه دو جوان هنرمند محمد گلسرخي و سيد محمد عدناني را افتتاح کرديم. اين دو جوان آثار فاخر و نفيسي خلق کرده‌اند البته آنها در ابتداي و براي پيشرفت راه طولاني در پيش دارند اما همت و پشتکار گلسرخي وعدناني باعث شد تا از آنها تقدير کنيم.

ادامه مطلب
[ دوشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:35 ] [ محسن نظری ] [ ]
به گزارش سایت خبری رسم ، همایش جشنواره تجسمی فجر فردا آغاز به کار می‌کند.
براساس خبر ارسالی، در نخستین روز این همایش و از ساعت 10 محمد خزایی سی ‌سال گرافیک معاصر ایران را بررسی خواهد کرد و از ساعت 12 محمد رفیع ضیایی به بررسی تحلیلی تحولات سی ساله کاریکاتور معاصر ایران خواهد پرداخت.
این همایش با حضور 16 هنرمند داخلی و خارجی با محور بررسی 30 سال هنر معاصر ایران در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می‌شود که تا 17 بهمن ادامه خواهد داشت
[ دوشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:30 ] [ محسن نظری ] [ ]
دوازده هنرمند برگزيده جايزه اول، دوم و جايزه تشويقي مسابقه تصويرگري كتاب كودك «نوما 2008» شدند.

به گزارش گروه پژوهشي عفراوي و به نقل از روابط عمومي كميسيون ملي يونسكو، هيئت داوران شانزدهمين مسابقه دوسالانه تصويرگري كتاب كودك «نوما 2008» پس از بررسي 440 اثر دريافت شده از 50 كشور عضو يونسكو تعداد 33 اثر را برگزيد.بر اساس اين گزارش، از ايران نيز 12 هنرمند برنده جايزه اول، دوم و جايزه تشويقي اين مسابقه معرفي شده‌اند.
فرشته نجفي با اثري به نام «شاهزاده» جايزه اول اين مسابقه را از آن خود كرد و جايزه دوم به طور مشترك به ليلا فتحي‌زاده با اثري به نام «يوسف و زليخا»، پرستو خداپرست حقي با اثري به نام «چكمه‌ها»،‌ پريسا آرتا با اثري به نام «شهر جادو شده» و صبا معصوميان با اثري به نام «گرگ‌ها و انسان‌ها» تعلق گرفت.همچنين عليرضا جدي با اثري به نام «ضحاك»،‌عاطفه ملكي‌جو با اثري به نام «شاهزاده‌اي كه سيب خوردن را دوست داشت»، هدا حدادي با اثري به نام «سام، مرباي سيب و رودخانه»،‌ مريم مولايي با اثري با نام «نامه‌ات الان به دستم رسيد»،‌نرگس محمدي با اثري به نام «كلك قهرمان» و راشين خيريه با اثري به نام «دوست بي‌وفا» برنده جايزه تشويقي اين مسابقه شدند.
قرار است آثار منتخب در سال 2009 ابتدا در كتابخانه بين‌المللي ادبيات كودكان «توكيو» و سپس در جشنواره دوسالانه تصويرگري براتيسلاوا در اسلواكي به نمايش گذاشته شود.
[ دوشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:29 ] [ محسن نظری ] [ ]

  • به گزارش سایت خبری رسم ، در بیانیه هیأت‌ داوران بخش مواد تبلیغی و اطلاع‌رسانی جشنواره فیلم فجر، علت عدم اهدای دو سیمرغ بلورین بهترین پوستر و آنونس اعلام شد.براساس خبر ارسالی، در این بیانیه آمده است:" متأسفانه باید اذعان كرد ارتباط مخاطبان با محصولات سینمایی كشور در هجوم تولیدات متنوع فرهنگی كه در كشورهای دیگر تولید شده و با دسترسی‌های آسانی كه تكنولوژی های جدید فراهم می‌آورند، به كمتر از یک چهارم نسبت به یک دهه گذشته تقلیل یافته است. گذشته از دلایل مهم دیگر، از جمله مواردی كه می‌توان به آن اشاره كرد كم‌توجهی دست‌اندركاران سینمای كشور به استفاده از شیوه‌های جدیدتر اطلاع‌رسانی و ارتباط با مخاطبان است. پس از چند سال توقف در برگزاری، بخش مسابقه مواد تبلیغی و اطلاع رسانی جشنواره فیلم فجر با برپایی دوباره نظر به توجه دادن همگان به اهمیت اطلاع‌رسانی دارد. هر چند صرف برگزاری این مسابقه بدون‌ برنامه‌ریزی در بخش‌های دیگر برای اعتلای این حوزه كافی نخواهد بود، ولی اهدای جوایز این بخش در دو دوره گذشته توانسته است تاثیر مناسبی در ذهن تولیدكنندگان و توزیع كنندگان سینمای كشور داشته باشد".
    در این بیانیه می‌خوانیم:" در داوری دوره حاضر هیأت داوران آثار درخوری در بخش طراحی گرافیكی برای پوستر و تبلیغات محیطی و همچنین ساخت تیزر و آنونس فیلم‌ها نیافت و لذا با صرف نظر كردن از اهدای سیمرغ بلورین در این بخش‌ها به اهدای دیپلم افتخار بسنده كرد و متقابلا، در حوزه عكاسی فیلم كه آثار درخوری در این بخش ارائه شده بود، سیمرغ بلورین و دیپلم افتخار به برندگان اهدا نمود. امیدواریم كه توانسته باشیم بخشی از مسئولیت خود را در برابر مخاطبان كه سرمایه اصلی سینما هستند انجام داده باشیم و این تلاش‌ها بتواند در ارتقای سلیقه بصری جمعی‌مان موثر افتد".
    ابراهیم حقیقی، بهرام جلالی، مجتبی مشیری، رضا میركریمی و ایرج تقی‌پور هیات داوران بخش مواد تبلیغی و اطلاع رسانی سینمای ایران بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر بودند.
 
پیش خبر: اینجا

[ دوشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:28 ] [ محسن نظری ] [ ]

اسکله صیادی رمین چابهار-عکس:محسن نظری         اسکله صیادی رمین چابهار    این اسکله صیادی در محور ارتباطی چابهار به خلیج گواتر در جنوب شرقی ترین نقطه ایران و در  کنار اقیانوس هند قرار گرفته است.


ادامه مطلب
[ یکشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 11:23 ] [ محسن نظری ] [ ]

افتتاحيه بيست و هفتمين جشنواره بين المللي فيلم فجر امشب در سالن همايش برج ميلاد برگزار شد و محمد رضا فروتن اجراي اين مراسم را بر عهده داشت.به گزارش هنرنيوز به نقل از فارس، در ابتداي اين مراسم مجيد شاه حسيني دبير جشنواره بين المللي فيلم فجر به روي صحنه آمد و گزارشي را از روند برگزاري اين جشنواره قرائت كرد.وي گفت: سينماي ايران با انقلاب متولد شد و امروز در اين سالگرد انقلاب سيمرغ رنگين بار سينماي ملي در آسمان فجر است اين جشنواره در شرايطي برگزار مي شود كه سينماي ملي فصلي جديد و پررونق پيش رو دارد حضور سه نسل متوالي فيلم سازان با موضوعات جذاب و ساختار متفاوت آثارشان رنگين كمان جذاب و ديدني از سينماي ايران ترسيم كردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ادامه مطلب
[ یکشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 9:34 ] [ محسن نظری ] [ ]
اسامی نامزدهای دریافت جایزه بخش مواد تبلیغی و اطلاع رسانی سینمای ایران بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر اعلام شد.در بخش پوستر ، "لیلا میری" با پوستر فیلم روز بر می آید ، "مهسا قبایی" با روز بر می آید، "علی زارع" با زن دوم و "حیدر رضایی" با فرزند خاک رقابت می کنند.

نامزدهای بخش گرافیک محیطی عبارتند از :  "بهزاد خورشیدی" با آواز گنجشک ها ، "امیر شیبان خاقانی" با سه زن و "حمیدرضا اسحاقی" با همیشه پای یک زن در میان است.
در بخش تیزر و آنونس نیز "مهرداد خوشبخت" با آنونس و تیزر فیلم آواز گنجشک ها ، "امیر شیبان خاقانی" با آنونس حس پنهان ، "میثم مولایی" با تیزر دعوت و "مهرشاد کارخانی" با تیزر ریسمان باز نامزد دریافت جایزه هستند.
این آثار از میان ۲۵۲   اثر رسیده به دبیرخانه بخش مواد تبلیغی و اطلاع رسانی جشنواره و توسط هیات انتخاب این بخش ، انتخاب شده اند.
ایرج تقی پور ، بهرام جلالی ، ابراهیم حقیقی، مجتبی مشیری و رضا میرکریمی هیات انتخاب و داوری بخش مسابقه مواد تبلیغی و اطلاع رسانی سینمای ایران در جشنواره فیلم فجر هستند.بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن در تهران برگزار می‌شود.
[ یکشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 9:29 ] [ محسن نظری ] [ ]
بخش پوستر جشنواره هنرهای تجسمی فجر( امید به آینده) ، روزسه شنبه ۱۵ بهمن ماه ۸۷، ساعت ۱۶،در نگارخانه ممیز خانه هنرمندان ایران افتتاح خواهد شد.
۲۲ اثر از ۲۱ هنرمند توسط هيات انتخابی  متشکل از كوروش پارسانژاد، مسعود سپهر، مصطفي اسداللهي، مصطفي ندرلو و مسعود نجابتي ۲۲ انتخاب شده اند. فرزاد ادیبی دبیر بخش پوستر این جشنواره درباره پوسترهای سی سال گذشته انقلاب گفت:  در بخش سی‌سال پوستر انقلاب نیز ۳۰ اثر انتخاب شده است که در کنار آثار انتخاب شده و پوسترهای سفارشی، حدود ۱۱۰ اثر در بخش پوستر نمایشگاه نخستین جشنواره تجسمی فجر به نمایش در خواهد آمد.  این آثار به مدت يك ماه در معرض نمايش عموم قرار خواهد داشت.
 
[ یکشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 9:19 ] [ محسن نظری ] [ ]
برگزاري دو سالانه هاي تجسمي در جهت پرداخت بهتر به هنر تاثير گذار است.
به گزارش گروه پژوهشي عفراوي : امير حسين آقا ميري نگارگر در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران درباره برگزاري دو سالانه هاي تجسمي و موفقيت آنها افزود: با برگزاري دو سالانه هاي تجسمي هنرمندان ايده و انرژي بيشتر براي خلق اثر به دست مي آورند در حقيقت برگزاري اين رويدادهاي هنري مي تواند باعث ايجاد انگيزه بيشتر بين هنرمندان شود.وي گفت: كساني كه با برگزاري دو سالانه ها مخالف هستند اكثراً افرادي هستند كه در اين نوع حركتها مشاركت نداشته و البته اثري نيز براي شركت در دو سالانه ندارند.

وي تاكيد كرد: برگزاري دو سالانه هاي تجسمي مي تواند محكي براي هنرمند در پرداخت و چگونگي ارائه اثر محسوب شود در حقيقت هنرمند به ميزان پيشرفت خود در هنري كه به آن مي پردازد پي مي برد.

آقا ميري درباره خريد آثار هنري در دو سالانه ها گفت: يكي ديگر از راه هاي ايجاد انگيزه براي هنرمندان خريداري آثار هنري در اين رويداد دو سالانه است كه نقشي تعيين كننده و تاثير گذار دارد
[ یکشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 9:16 ] [ محسن نظری ] [ ]
به گزارش سایت خبری رسم ، برگزیدگان بخش پوستر، عكس وآنونس جشنواره فیلم فجر معرفی شدند.
براساس خبر ارسالی در بخش پوستر، علی زارع برای طراحی پوستر فیلم زن دوم دیپلم افتخار این بخش را به خود اختصاص داد و دیپلم افتخار بخش گرافیک محیطی به امیر شیبان خاقانی برای فیلم سه زن اهدا شد.
در بخش تیزر و آنونس، دیپلم افتخار به امیرشیبان خاقانی برای ساخت آنونس فیلم حس پنهان و میثم مولایی برای فیلم دعوت اختصاص یافت.
 
[ یکشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 9:15 ] [ محسن نظری ] [ ]
حرم حضرت شاهچراغ - عکس:محسن نظری     ادامه عکسها در ادامه مطلب
ادامه مطلب
[ شنبه دوازدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 8:33 ] [ محسن نظری ] [ ]

نخستين جشنواره تجسمي فجر در بخش‌هاي نقاشي، پوستر، مجسمه‌سازي، كاريكاتور و خوشنويسي با موضوع اميد به آينده   از 12 بهمن تا 12 اسفندماه در موزه هنرهاي معاصر تهران ، فرهنگسراي نياوران و موزه فرهنگي هنري آزادي برگزار ميشود.
ارسال بالغ بر  6 هزار اثر در نخستين جشنواره هنرهاي تجسمي فجـر
نخستين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر با نمايش بيش از 6 هزار اثر هنري از 12 بهمن ماه به مدت يك ماه در تهران برگزار ميشود. غلامعلي طاهري دبير نستين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر گفت :
هزار و 161  اثر هنري براي شركت در بخش مختلف اين جشنواره شامل عكاسي، تاكنون بيش از 2100 هنرمند با ارايه 6 كاريكاتور، نقاشي، مجسمه‌سازي، پوستر و گرافيك اعلام آمادگي كرده‌اند وي گفت كه اين تعداد به جز آثار مدعوين است و براي حضور در بخش‌هاي مختلف اين جشنواره از 300 نفر از هنرمندان پيشكسوت و صاحب نام دعوت شده است .


ادامه مطلب
[ شنبه دوازدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:45 ] [ محسن نظری ] [ ]

شانزدهمین نمایشگاه چاپخانه‌داران شهریور سال آینده برگزار می‌شود  
به گزارش گروه پژوهشي عفراوي :رضا رضایی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اعلام این خبر گفت: طی مذاکراتی که با شرکت سهامی نمایشگاههای ایران صورت گرفته توافق شده تا شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ شهریور ماه سال آینده برگزار شود.وی افزود: به دلیل اینکه زمان برگزاری نمایشگاه چاپ درفصل زمستان نامناسب بود پیشنهاد کردیم زمان آن در یکی از ماههای تابستان و یا اوایل پاییز باشد به همین دلیل قرار شد تا این نمایشگاه همزمان با اولین دوره نمایشگاه اکو در اواخر تابستان برگزار شود. رضایی همچنین از رایزنیهای صورت گرفته برای  سپردن برگزاری نمایشگاه شانزدهم با اجرای نمایشگاه بین‌المللی چاپ دوسلدورف آلمان خبر داد و تصریح کرد: این راهکار موجب می شود از یک طرف انگیزه کشورهای دیگر برای شرکت در این نمایشگاه بیشتر شود واز طرف دیگر پوششهای رسانه‌ای از آن گسترده‌تر باشد.وی ادامه داد:  نمایشگاه بین‌المللی دوسلدورف که در بین سایر نمایشگاههای تخصصی چاپ در سطح جهان مقام نخست را دارد معتبرترین نمایشگاه است که هر سال شرکت کنندگان زیادی از چاپخانه‌داران جهان را جذب می‌کند. رضایی در ادامه  با انتقاد از زمان برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته بندی گفت: فصل سرما زمان مناسبی برای برگزاری نمایشگاه نیست. امسال به دلیل ترس از شرایط نامناسب آب هوایی نتوانستیم از کشورهای زیادی برای شرکت در نمایشگاه دعوت کنیم.وی در پایان اذعان کرد: از سال آینده علاوه بر کشورهای آسیای میانه از دیگر کشورها نیز برای شرکت در این نمایشگاه دعوت خواهیم کرد.
 

[ شنبه دوازدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:28 ] [ محسن نظری ] [ ]
به گزارش سایت خبری رسم ، فراخوان مسابقه هنرهای دیجیتال منتشر شد.
براساس خبر منتشر شده در سایت هنرهای دیجیتال، این مسابقه در چهار بخش اصلی موضوعی، آزاد، طراحی خام و کمیک استریپ برگزار می‌شود که دو بخش نخست در شاخه گرافیک کامپیوتری (CG) است.
هر شرکت‌کننده می‌تواند حداکثر سه طرح ارسال کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت این مسابقه مراجعه کنید: اینجا
[ شنبه دوازدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:21 ] [ محسن نظری ] [ ]
اختصاصی رسم : فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان چهارمین دوره کتاب سال گرافیک دانشجویی منتشر شد.
دبیرخانه کتاب سال با ارسال این خبر، اعلام کرد پایان بهمن آخرین فرصت برای واریز مبلغ و ارسال فرم در نظر گرفته شده که قابل تمدید نخواهد بود.
به منظور سهولت در یافتن اسامی، فایل ورد فهرست افراد در اختیار کاربران قرار داده شده که به صورت زیپ شده در ذیل همین خبر آورده شده است. کاربران پس از دانلود فایل زیپ شده، می‌توانند آن را در نرم افزار ورد (نسخه 2003 و بالاتر) مشاهده کنند.
همچنین به منظور قدردانی از شرکت‌کنندگان در چهارمین دوره کتاب سال گرافیک دانشجویی، تخفیف ویژه خرید کتاب‌های جدید رسم برای این هنرمندان در نظر گرفته شده است که اطلاعات بیشتر در این باره به صورت فایل ورد ارائه شده است.
[ شنبه دوازدهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:20 ] [ محسن نظری ] [ ]
ساحل دریای عمان(چابهار)-عکس:محسن نظری

ساحل صخره ای چابهار

 


ادامه مطلب
[ پنجشنبه دهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 9:10 ] [ محسن نظری ] [ ]
طي ماه‌هاي بهمن و اسفند :

«آثار سومين سوگواره پوسترهاي عاشورايي در استان‌ها به نمايش درمي‌آيند» 

آثار سومين سوگواره پوسترهاي عاشورايي طي ماه‌هاي بهمن و اسفنــد ماه امسال ، در نگارخانه‌هاي حوزه هنري استان‌هاي سراسر كشور به نمايش در مي‌آيند. 
    امور استان‌هاي مركز هنرهاي تجسمي حوزه هنري در نظر دارد تا پايان امسال نمايشگاه‌هاي‌ استاني سومين ‌سوگواره پوسترهاي ‌عاشورايي را در حوزه‌هاي ‌هنري استان‌هاي كشور برگزار كند .
همچنين در پايان‌برگزاري نمايشگا‌ه‌هاي‌استاني، آثار به‌آرشيو مركزهنرهاي‌تجسمي‌حوزه‌هنري باز گردانده خواهد شد .ادامه مطلب
[ پنجشنبه دهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:30 ] [ محسن نظری ] [ ]

مدير كل تجسمي وزارت ارشاد از برنامه ريزي براي برگزاري دهمين دو سالانه گرافيك در زمان قبلي اين دو سالانه در خردادماه 88  خبر داد .
محمود شالويـــي در اين بـــاره گفت : در هفته‌هاي گذشته براي بـــرگزاري دهمين دو سالانه گـــرافيك دو نشست را با هيئت مدير انجمن طراحان گرافيك ايران برگزار كرديم. با توجه به اينكه انجمن برنامه‌هاي برگزاري دو سالانه را مدون كرده ، ما آمادگي داريم دو سالانه گرافيك را خرداد ماه برگزار كنيم.
وي در ادامه افزود :  در نشست هاي آينده اين دو سالانه موضوع ، زمان و مكان برگزاري دو سالانه گرافيك مشخص خواهد شد . با توجه به برنامه تمركز زدايي مركز قصد داريم شرايط برگزاري اين دو سالانه را در يكي از شهرهاي كشور فراهم كنيم .
شالويي در باره همزماني سه دو سالانه سفال ، تصويرگري و گرافيك در بهار 88 گفت : با پراكندگي جغرافيايي در برپايي دو سالانه‌ها تقارن آنها مشكلي براي ما ايجاد نمي‌كند . دو سالانه تصويرگري در شيراز و دو سالانه سفال در سمنان برگزار ميشود . ما توان برپايي اين دو سالانه‌ها را در سال جاري داشتيم، ولي به درخواست انجمن‌هاي تصويرگري و سفال به سال آينده موكول شدند.

[ پنجشنبه دهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:26 ] [ محسن نظری ] [ ]
عدد دوازده در بسیاری از مفاهیم رایج، نقش کلیدی را دارد، هر روز جدید از ساعت 12 آغاز می شود، سال نو میلادی از ساعت 12 نو می گردد و عدد 12 خصوصا در سینما مفهوم متعارف و مشهوری را دارد. پوستر دوازدهمین بازار بین المللی فیلم فجر با نگاه به این تعابیر طراحی شده است .
دوازدهمین بازارار بین المللی فیلم فجر از 11- 15 بهمن 87 در تهران برگزار می شود.

عنوان پوستر :  دوازدهمین بازار بین المللی فیلم فجر
سفارش دهنده : بخش بین الملل بنیاد سینمایی فارابی
طراح گرافیک : سیروس سلیمی خلیق

12th-IFM-Poster-Design.jpg


ادامه مطلب
[ پنجشنبه دهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:25 ] [ محسن نظری ] [ ]
فرزاد اديبي از انتخاب  30  پوستر از  1200  اثر ارائه شده به نخستين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر خبر داد .
دبير بخش پوستر  جشنواره تجسمي فجر با اعلام اين خبر گفت : كار انتخاب پوسترهاي نمايشگاه جشنواره تجسمي فجر به پايان رسيده است و هيئت انتخاب ، سختگيرانه از ميان  1200  اثر ارائه شده ، 30  اثر را براي نمايش در نخستين جشنواره تجسمي فجر انتخاب كردند .
اديبي در باره پوسترهاي سي سال گذشته انقلاب نيز گفت :  در بخش سي سال پوستر انقلاب نيز 30  اثر انتخاب شده است كه در كنار آثار انتخاب شده و پوسترهاي سفارشي ، حدود 110 اثر در بخش پوستر نمايشگاه نخستين جشنواره تجسمي فجر به نمايش در خواهد آمد .
دبير بخش پوستر جشنواره فجر درباره داوري آثار گفت : داوري آثار بعد از نمايشگاه جشنواره از ميان آثار منتخب و سفارشي خواهد شد . البته ما براي جشنواره تعدادي از آثار بخش سفارشي را خريداري كرده‌ايم و برخي را فقط سفارش داده‌ايم . داوري بخش پوستر جشنواره از ميان آثار منتخب و آثار سفارش داده داوري ميشوند و آثار خريداري شده داوري نخواهند شد .ادامه مطلب
[ پنجشنبه دهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:22 ] [ محسن نظری ] [ ]
اختصاصی رسم : فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان چهارمین دوره کتاب سال گرافیک دانشجویی منتشر شد.
دبیرخانه کتاب سال با ارسال این خبر، اعلام کرد پایان بهمن آخرین فرصت برای واریز مبلغ و ارسال فرم در نظر گرفته شده که قابل تمدید نخواهد بود.
به منظور سهولت در یافتن اسامی، فایل ورد فهرست افراد در اختیار کاربران قرار داده شده که به صورت زیپ شده در ذیل همین خبر آورده شده است. کاربران پس از دانلود فایل زیپ شده، می‌توانند آن را در نرم افزار ورد (نسخه 2003 و بالاتر) مشاهده کنند.
همچنین به منظور قدردانی از شرکت‌کنندگان در چهارمین دوره کتاب سال گرافیک دانشجویی، تخفیف ویژه خرید کتاب‌های جدید رسم برای این هنرمندان در نظر گرفته شده است که اطلاعات بیشتر در این باره به صورت فایل ورد ارائه شده است.
[ پنجشنبه دهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:18 ] [ محسن نظری ] [ ]
[ چهارشنبه نهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 8:51 ] [ محسن نظری ] [ ]

نمايشگاه نقاشي محمود مستوفي با عنوان «گذر مستوفي» در نگارخانه‌ي ميرميران خانه‌ي هنرمندان ايران برپاست. به گزارش سايت خبري خانه‌ي هنرمندان ايران، محمود مستوفي درباره برگزاري اين مراسم گفت: آنچه منجر به برگزاري اين نمايشگاه شد علاقه‌ي من به خط خطي کردن روي کاغذ در اوقات فراغت مربوط مي‌شود. بيش از 40 سال است که به حرفه‌ي معماري اشتغال دارم و پيش از ورودم به دانشکده معماري نقاشي مي‌کردم. طي چند سال اخير در اوقات فراغت طرح‌هاي کوچکي را با همين خط خطي‌ها روي کاغذ شکل مي دادم به توصيه دوستان تصميم گرفتم که اين سرگرمي اوقات فراغت خود انسجامي بدهم و نمايشگاهي برگزار کنم.به نظرم دست‌هاي ما هميشه تحت کنترل فکر و مغز ما نيستند و بعضي موقع‌ها اشکالي را ايجاد مي‌کنند که ناشي از احساس ماست.حرفه‌ي معماري ام باعث شده تا در طراحي‌هايي که انجام دادم در تناسب و کمپوزيسيون هر طراحي دقت نهادينه شده اي داشته باشم.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه نهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:33 ] [ محسن نظری ] [ ]
به گزارش گروه پژوهشي عفراوي و به نقل از سایت خانه محیط زیست تهران

موضوع: معاینه فنی خودروها و تأثیر آن در کنترل آلودگی هوا و کاهش ترافیکی

شرکت در این جشنواره برای همه علاقمندان آزاد است.

آثار می بایست به صورت cmyk  و با فرمت tif، با رزولشن 300dpi  در اندازه 70-50 در قالب CD یا DVD به همراه فایل اندازه A4  با رزولشن 300 dpi و یک نمونه پرینت A4 مطابق با نسخه اصلی که پشت هریک برچسب مربوطه الصاق شده باشد، به دبیرخانه ارسال گردد.

  شایان ذکراست که فرم های موردنظر در وب سایت خانه محیط زیست تهران قابل دسترسی می باشد.

چاپ نمایشگاهی تمامی آثار برعهده دبیرخانه مسابقه می باشد.

 آثار پذیرفته شده عودت داده نمی شوند.

دبیرخانه مسابقه مجاز است آثار انتخاب شده را در امور انتشاراتی، تبلیغاتی و اطلاع رسانی جشنواره مورد استفاده قراردهد.

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه نهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:26 ] [ محسن نظری ] [ ]
به گزارش سایت خبری رسم و به نقل از خبرآنلاین، مصطفی اسداللهی گفت:" پوستر جشنواره تئاتر از همان نقصی رنج می‌برد که پوستر فیلم".
این طراح گرافیک درباره پوستر این دوره جشنواره تئاتر فجر افزود:" در مجموع ایده این پوسترها تکرار همان ایده‌های همیشگی است، اما به لحاظ اجرایی شاید پوستر جشنواره تئاتر به دلیل استفاده از تکنیک فتوگرافی از جذابیت بصری بیشتری برخوردار باشد. با این حال در مجموع ارتباط آن با موضوع جشنواره دور است و همچنین پوستری بسیار قدیمی و دور از جریانات روز گرافیک دنیاست".
این مدرس گرافیک ادامه داد:" اگر نتیجه سال‌ها کار کردن در طراحی گرافیک، ارائه چنین پوسترهایی باشد، مایه تأسف است".
 
پوستر جشنواره تئاتر: اینجا
[ چهارشنبه نهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:23 ] [ محسن نظری ] [ ]
به گزارش سایت خبری رسم ، پوستر سومین جشنواره بین‌المللی شعر فجر توسط حمید رضا مازیار طراحی شد.
این طراح در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها درباره این پوستر گفت:"‌ نشانه‌ها و المان‌های طراحی شده در این پوستر همگی برگرفته از فرهنگ اصیل ایرانی است و سعی شده نوپا بودن جشنواره و نگاه رو به جلو و پیشرفت در آن نماد داشته باشد". وی افزود:"‌ توجه ویژه به نقوش سنتی و نگارگری ایرانی و استفاده از نماد قلم به‌عنوان حضور اندیشه و دانش در فرهنگ این مرز و بوم، نشانه‌های انتخاب شده برای طراحی این پوستر بوده است". 
مازیار همچنین اضافه کرد:" پرنده در پوستر نشان پرواز و توجه به آینده و نمایانگر صعود اندیشه و دانش‌ است".
سومین جشنواره بین المللی شعر فجر از 10 بهمن تا 10 اسفند امسال در سراسر كشور برگزار می‌شود. 

[ چهارشنبه نهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:22 ] [ محسن نظری ] [ ]

فرزاد اديبي از انتخاب  30  پوستر از  1200  اثر ارائه شده به نخستين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر خبر داد .
دبير بخش پوستر  جشنواره تجسمي فجر با اعلام اين خبر گفت : كار انتخاب پوسترهاي نمايشگاه جشنواره تجسمي فجر به پايان رسيده است و هيئت انتخاب ، سختگيرانه از ميان  1200  اثر ارائه شده ، 30  اثر را براي نمايش در نخستين جشنواره تجسمي فجر انتخاب كردند .
اديبي در باره پوسترهاي سي سال گذشته انقلاب نيز گفت :  در بخش سي سال پوستر انقلاب نيز 30  اثر انتخاب شده است كه در كنار آثار انتخاب شده و پوسترهاي سفارشي ، حدود 110 اثر در بخش پوستر نمايشگاه نخستين جشنواره تجسمي فجر به نمايش در خواهد آمد .
دبير بخش پوستر جشنواره فجر درباره داوري آثار گفت : داوري آثار بعد از نمايشگاه جشنواره از ميان آثار منتخب و سفارشي خواهد شد . البته ما براي جشنواره تعدادي از آثار بخش سفارشي را خريداري كرده‌ايم و برخي را فقط سفارش داده‌ايم . داوري بخش پوستر جشنواره از ميان آثار منتخب و آثار سفارش داده داوري ميشوند و آثار خريداري شده داوري نخواهند شد .


ادامه مطلب
[ چهارشنبه نهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:20 ] [ محسن نظری ] [ ]
به گزارش سایت خبری رسم ، دبیر انجمن تصویرگران کتاب کودک گفته است:" اردیبهشت‌ زمان مناسبی برای دوسالانه تصویرگری نیست".
علی بوذری در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها، ضمن اعلام این مطلب گفت:" در صورتی كه مركز هنرهای تجسمی نسبت به اعلام این زمان اصرار داشته باشد،‌ انجمن تصویرگران در برگزاری این دوسالانه همكاری نخواهد داشت".وی درباره دوسالانه تصویرگری توضیح داد:" دوسالانه‌های تصویرگری كتاب كودک تهران از سال 1368 كار خود را آغاز كرد. ایده اصلی این دوسالانه‌ها پیشرفت تدریجی بود. به شكلی كه در سال 1370 در سطح آسیایی و در سال 1372 و 1378 در سطحی جهانی و آخرین دوسالانه نیز در سطح داخلی برگزار شد كه برگزاركننده این دوسالانه‌ها نیز همواره ستاد تصویرگران با حمایت وزارت ارشاد بوده است. ستادی كه در دوسالانه آخر تبدیل به انجمن فرهنگی هنری تصویرگران شد".

ادامه مطلب
[ چهارشنبه نهم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:18 ] [ محسن نظری ] [ ]
به گزارش سایت خبری رسم ، یکی از طراحان گرافیک بر این گمان است که گرافیک پیش از انقلاب، بیشتر در خدمت تبلیغات بوده است.
امراله فرهادی در گفتگو با یکی از سایت‌های خبری، با اعلام این نظر گفت:" پیش از انقلاب به خاطر وضع موجود و به خاطر وضعیتی که رژیم گذشته برای مصرفی کردن جامعه پیش آورده بود، گرافیست‌های ما هم بیشتر به طراحی‌های تبلیغاتی روی آورده بودند".وی افزود:" ولی در همین وضع هنرمندان بزرگ گرافیک ایران مانند مرحوم ممیز، کامران کاتوزیان، ابراهیم حقیقی، فرشید مثقالی در بخش فرهنگ و هنر کارهای بسیار ناب و ارزشمندی کرده‌اند که در تاریخ هنر معاصر ما ماندگار خواهد شد".وی گفت:" گرافیک ما بعد از انقلاب از نظر کمی و از لحاظ تعداد هنرمندان خوشفکر رشد قابل توجه‌ای داشته است، ولی همین رشد باعث شده که از کیفیت برخی کارها و از تفکر و تعمق در طراحی کاسته شود".فرهادی هنر گرافیک پیش از انقلاب را هنری خاص و روشنفکرانه نامید و گفت:" این هنر بعد از انقلاب کاربردی‌تر، عام تر و مردمی‌تر شد".این گرافیست نظرش را درباره جشنواره تجسمی فجر و پوستر آن گفت و افزود:" این پوستر را آقای گودرزی طراحی کرده‌اند و به طور کلی من از تركیب بندی آن و به خصوص رنگ آمیزی آن خوشم آمد، ولی به عقیده من این پوستر نمی‌تواند مفهوم کامل جشنواره را برساند".
[ سه شنبه هشتم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:33 ] [ محسن نظری ] [ ]
به گزارش گروه پژوهشي عفراوي و به نقل از فارس: نخستين نمايشگاه هنرهاي تجسمي فجر آفرينان با حضور دهقان معاون رئيس جمهور و رئيس بنياد شهيد و امور ايثارگران و زارع رئيس ستاد دهه فجر و جمعي از هنرمندان در موسسه فرهنگي هنري صبا افتتاح مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگي بنياد شهيد و امور ايثارگران، عباس خامه‌يار گفت: از بين 1000 اثر رسيده به دبيرخانه جشنواره در 3 بخش طراحي پوستر، نقاشي و تصويرسازي، 384 اثر براي ارائه در نمايشگاه هنرهاي تجسمي فجرآفرينان انتخاب شده است كه شامل 201 اثر در حوزه نقاشي 87 اثر تصوير سازي و 105 اثر مربوطه به طراحي پوستر است.
وي افزود: در كنار اين نمايشگاه‌ تا 28 بهمن‌ نمايشگاه غير‌رقابتي عكاسي و هنر جديد داير است.
‌مؤسسه فرهنگي هنري صبا در خيابان طالقاني خيابان شهيد برادران مظفر واقع است

[ سه شنبه هشتم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:31 ] [ محسن نظری ] [ ]
اختصاصی رسم : نخستین نمایشگاه و کارگاه آموزشی هنرمندان بداهه ساز تصویرسازی و نقاشی در خانه هنرمندان برگزار می‌شود.
در این کارگاه آموزشی که از 12 بهمن در نگارخانه ممیز این خانه برپا می‌شود، آثاری از محمد فدوی، اصغر کفشچیان مقدم، سحر حقگو، راحله جمعه پور، محمد رضا نوروزی، سیده سارا زکوی، نسرین هاشمی، مریم مولیایی، مرضیه مرتاض، مامک رزمگیر، مهتاب فاضلی، معصومه مصلح و بهداد نیک امجد به نمایش درمی‌آید.
این نمایشگاه تا هفدهم بهمن باز است.
  

[ سه شنبه هشتم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:30 ] [ محسن نظری ] [ ]

به گزارش سایت خبری رسم ، دبیر جشنواره هنرهای تجسمی فجر از داوری آثار شركت‌كنندگان در این جشنواره توسط مردم برای نخستین بار خبر داد.غلامعلی طاهری در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها، ضمن اعلام این خبر گفت:" امسال برای نخستین بار در تاریخ نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های هنرهای تجسمی فجر به پنچ اثر برگزیده از سوی مخاطبان جوایزی اهدا می‌شود". وی خاطر نشان كرد:" در این طرح كه با عنوان داوری از نگاه مخاطبان است، هر بازدیدكننده پس از بازدید از نمایشگاه می‌تواند به یک اثر كه دارای ویژگی‌های ممتاز باشد، رای دهد". به گفته وی، طریق رای دادن به این شكل است كه بازدیدكننده باید كد مربوط به اثر را یادداشت كند و در صندوق آرای مخاطبان بیاندازد.

طاهری گفت:" به هر یک از آثار برگزیده از سوی مخاطبان لوح سپاس و دو میلیون تومان جایزه نقدی اهدا می‌شود".


[ سه شنبه هشتم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:29 ] [ محسن نظری ] [ ]
آثار پذیرفته شده در جشنواره هنرهای تجسمی فجر پس از نمایش در تهران در کلیه استان‌های کشور به نمایش درخواهد آمد.
به گزارش گروه پژوهشي عفراوي و به نقل از مهر، غلامعلی طاهری دبیر جشنواره تجسمی فجر در این باره گفت: با توجه به سیاست کلی مرکز هنرهای تجسمی ایران مبنی بر تمرکززدایی از فعالیت‌های تجسمی قرار است آثار پذیرفته شده بعد از نمایش در تهران، در تمام مراکز استان‌های بزرگ به معرض دید عموم گذاشته شود.وی افزود: از هم اکنون بسیاری از استان‌های ایران برای میزبانی این آثار اعلام آمادگی کرده‌اند که  براساس ظرفیت و‌ امکانات این استان‌ها به زودی استان های مورد نظر برای نمایش این آثار معرفی می شوند.

نخستین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در بخش‌های نقاشی، پوستر، مجسمه‌سازی، کاریکاتور، خوشنویسی با موضوع امید به آینده از 12 بهمن‌ به مدت یکماه در موزه هنرهای معاصر تهران، فرهنگسرای نیاوران و موزه فرهنگی هنری آزادی برگزار می‌شود.

[ سه شنبه هشتم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 7:27 ] [ محسن نظری ] [ ]
درباره وبلاگ

«هو الله الخالق الباری‏ء المصور»
امکانات وب