گرافیک
آموزش مبانی هنرهای تجسمی و گرافیک
Image By Allpic.ir

بقیه عکسها در ادامه مطلب


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و یکم مهر ۱۳۸۷ ] [ 7:40 ] [ محسن نظری ] [ ]

به گزارش سایت خبری رسم ، دومین همایش منطقه‌اى هنرهاى تجسمى، امروز در مجتمع فرهنگى هنرى بوعلى سیناى همدان گشایش می‌یابد.

براساس خبر منتشر شده در یکی از روزنامه‌های صبح، معاون هنری اداره ارشاد همدان در این باره گفت:" این همایش براى نخستین بار در همدان با مشاركت ۸ استان كشور به مدت ۵ روز اجرا مى‌شود".
محمد على فرجى افزود:" استان‌هاى همدان، مركزى، ایلام، كردستان، قزوین، كرمانشاه، لرستان و زنجان در این همایش حضور دارند. سخنرانى استادان مطرح كشور درباره هنر، برگزارى كارگاههاى آموزشى تخصصى و برگزارى همزمان نمایشگاهى از آثار هنرى منتخب موزه هنرهاى معاصر، تشكیل‌دهنده محورهاى اجراى این همایش در استان هستند".
وى افزود:" محورهاى سخنرانى استادان در این همایش، فلسفه هنر نوین و ارتباط آن با ماهیت فرهنگ ایرانى، فلسفه نوآورى و خلاقیت در هنر معاصر و ضرورت آن در جهان امروز، گرافیک علم و ابزار و جامعه شناختى هنر ایرانى و ارائه راهكارهایى براى كشف و حمایت از استعدادهاى نهفته در كشور انتخاب شده است. همچنین براى نخستین بار ۵۰ اثر نفیس و برگزیده موزه هنرهاى معاصر كشور همزمان با این همایش در محل نمایشگاههاى فرهنگى و هنرى در مجتمع فرهنگى - هنرى بوعلى سیناى همدان به نمایش درمى‌آید".
فرجى در ادامه گفت:" در این همایش یكصد نفر از هنرمندان و استادان هنرى ۸ استان در كارگاه هاى آموزشى نقاشى، طراحى و گرافیک با هم رقابت مى كنند. ده نفر از هر استان و سی نفر نیز از استان همدان در این همایش شركت دارند و آثار خود را ارائه مى‌كنند كه در نهایت بعد از انتخاب هیأت داوران آثار برگزیده و منتخب شركت‌كنندگان خریدارى مى‌شود".
[ یکشنبه بیست و یکم مهر ۱۳۸۷ ] [ 7:34 ] [ محسن نظری ] [ ]

به گزارش سایت خبری رسم ، استاد ابراهیم حقیقی معتقد است مكان مناسب برای پوسترهای سینمایی در مبلمان شهری ضروری است.

وی که با یکی از خبرگزاری‌ها گفتگو می‌کرد، افزود:" تعیین مكان مناسب برای نصب پوسترهای سینمایی كه علاوه بر جنبه تبلیغاتی و تجاری، جنبه فرهنگی نیز دارد، در مبلمان شهری امری ضروری است".
وی گفت:" پوسترهای سینمایی تاثیر زیادی در جذب مخاطبان و افزایش فروش یک فیلم سینمایی دارند كه نصب آنها در مكان های مناسب شهری می‌تواند كمک بسزایی در پیشرفت سینمایی كشور داشته باشد".

این گرافیست ادامه داد:" امروزه در كشورهای پیشرفته با آگاهی از این مساله، مكان‌های مناسبی برای نصب پوسترهای صد در هفتاد سینمایی در نظر گرفته شده است و این كالاهای فرهنگی جز مبلمان شهری در این كشورها به شمار می‌رود".

حقیقی تصریح كرد:" در كشور ما تنها مخاطبانی كه برای تماشای فیلم به سینما می‌روند، تعدادی از پوسترهای سینمایی را روی دیوارهای سینما می‌بینند و این در حالی است كه مهمترین وظیفه پوستر، اطلاع رسانی است و شخصی كه به سینما رفته و قصد دیدن فیلم را دارد، دیگر نیازی به اطلاع رسانی ندارد".

 

[ یکشنبه بیست و یکم مهر ۱۳۸۷ ] [ 7:31 ] [ محسن نظری ] [ ]

 
اسامی راه یافتگان اولین جشنواره ی انسان و ترافیک اعلام شد.
خانه هنرمندان ایران از روز شنبه میزبان جشنواره انسان  و ترافیک خواهد بود.
پس از افتتاحیه جشنواره در شهرک آزمایش، خانه هنرمندان ایران به نمایش عکس ها، پوسترها و کاریکاتورهای راه یافته به مرحله نهایی خواهد پرداخت.
بر اساس این گزارش نخستین جشنواره انسان و ترافیک همزمان با هفته ناجا به مدت یک هفته در دو محل یاد شده برگزار می شود.
بر اساس اعلام دبیرخانه ی اولین جشنواره ی انسان و ترافیک، اسامی هنرمندان حاضر در نمایشگاه (بخش پوستر) بدین شرح اعلام شد:
ساناز آبادی، مریم آزاد، نادیا آقابیگی، فاطمه آقامیری، الهام اسدی، بنفشه افشارجم، امیر انعامی، مرضیه باقرزاده، صادق باقری، فاطمه بحری نژاد، سوده بنی کمالی، سعید بهداد، حسن بیاری، رسول پروری مقدم، فربد تعالی، یاسمن ثروتیان، بهراد جوانبخت، محسن چینه کش، محمد حاج هاشمی، لیلا حجت، ابوالفضل خسروی، مهرشاد خسروی یکتا، مهدی رحیمی، فرشاد رستمی، سعید زراعتی، صالح زنگانه، سالومه سیاح، محمدرضا شاملو، جواد شاهوردی ، نیکو شایگان، روح الله شفیعی، علی شوقی بنام، سعید شهابی، محمدصابر شیخ رضایی، سعید صادقی، عادل صدر ممتاز، محمد صنعتی، جمشید عباس زاده، فروغ عبدل پور، سید محمد عدنانی/محمدگلسرخی طهرانی، محمد علیزاده، آذین فرمندی، گشتاسب فروزان، حسن قاسمی، حسن کریم زاده، کاوه کریمی باوند، حامد کمالپور، یاسر گرشاسبی، سهیل لطفی، معصومه لهانی پور ، فرهنگ ماهرانی، رضا محبوبی مطبوع، عرفان معصومی، رضا منجزی، مهرنوش منشگر ، مهشید مهاجر، حامد مهرآوران، علی میرحسینی، علی اصغر نادی، فاطمه نان چایی، میثم هاشمی و داریوش الهیاری هنرمندانی هستند که آثارشان به نمایشگاه راه یافته است.
 لازم به ذکر است در هر بخش جوایز ذیل اهدا خواهدشد:
نفر اول: تندیس جشنواره و لوح سپاس به همراه ۱۵ سكه تمام بهارآزادی
نفر دوم: تندیس جشنواره و لوح سپاس به همراه ۱۰ سكه تمام بهارآزادی
نفر سوم: تندیس جشنواره و لوح سپاس به همراه ۸ سكه تمام بهارآزادی
نفرچهارم: تندیس جشنواره و لوح سپاس به همراه ۵ سكه تمام بهارآزادی
نفر پنجم: تندیس جشنواره و لوح سپاس به همراه ۳ سكه تمام بهارآزادی

پیش از این قرار بود این نمایشگاه در روز ۱۷ مهر ماه افتتاح شود.


[ یکشنبه بیست و یکم مهر ۱۳۸۷ ] [ 7:26 ] [ محسن نظری ] [ ]
استفاده ار فرم و طرحهای زیبا که با ریتم و حرکت خاص تکرار شده اند قابل توجه است.

Image By Pic.Blogfa.Com

[ شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ ] [ 9:42 ] [ محسن نظری ] [ ]

پوستر شهره شهر/ اثر: مرتضی محلاتی و هادی نصیری

شهره شهر رخدادی فرهنگی هنری با گستره شهری است که توسط کانون تبلیغات سبز دریچه (سین دال)  با همکاری : انتشارات نوید شیراز ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و معاونت فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری شیراز  برگزار می شود .
این رویداد از منظر گرافیک و به مناسبت ۲۰ مهر ماه ، یاد روز حافظ طراحی شده است و در روزهای ۱۹ و۲۰ مهرماه ، ۴۲ اثر گرافیکی در خیابان های شهرشیراز در معرض دید عموم قرار خواهند گرفت.
آثار فوق شامل ، ۲۲ پوستر (با تکنیک سیلک اسکرین/ تک رنگ) و ۲۰ طرح برای ۲۰ غزل حافظ (با تکنیک افست) در قالب فال نامه است .
بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب
[ شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ ] [ 7:48 ] [ محسن نظری ] [ ]

به گزارش سایت خبری رسم ، نمایشگاه عكس و پوستر جشنواره تئاتر رضوی از یازدهم تا هفدهم آبان در مجتمع فرهنگی هنری گلشن شهر بجنورد برپا می‌شود.

مسئول این نمایشگاه در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها، ضمن اعلام این خبر گفت:" این نمایشگاه به پیشنهاد شورای برگزاری جشنواره تئاتر رضوی با هدف بسط و گسترش فضاهای جنبی و بسترسازی برای بهره‌گیری بیشتر از امكانات و آثار هنری به‌ویژه، هنرهای تجسمی و عكس و پوستر در جهت ترویج فرهنگ رضوی طراحی و برنامه‌ریزی شده است". 
كوروش پیرو ادامه داد:" ‌در این نمایشگاه عكس و پوستر دهها اثر از آثار عكاسان صاحب‌نام كشور و نمونه پوسترهای چاپ شده از دوره‌های پیشین جشنواره تئاتر رضوی در قالب نمایشگاه جنبی در معرض دید عموم قرار می‌گیرد".
این هنرمند عکاس با بیان اینكه، برپایی نمایشگاه عكس و پوستر در كنار اجرای نمایش‌های صحنه‌های باعث غنای برنامه‌های جشنواره و استفاده بهتر مخاطبان و علاقه‌مندان آثار مرتبط با زندگی و تأثیرات تفكرات امام رضا(ع) می‌شود، گفت:" برپایی نمایشگاه عكس و پوستر گامی در مسیر اعتلای برنامه‌های جشنواره است".
ششمین جشنواره سراسری تئاتر رضوی آبان‌ امسال در تهران و استان خراسان شمالی برگزار می‌شود.
[ شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ ] [ 7:37 ] [ محسن نظری ] [ ]
اختصاصی رسم : نمایشگاه پوستر، عکس و کاریکاتور انسان و ترافیک، امروز (20/7/87) در خانه هنرمندان گشایش می‌یابد.
براساس خبر ارسالی ستاد خبری این جشنواره، این نمایشگاه که پیش‌تر بنا بود پانزدهم مهر آغاز به کار کند، امروز شروع می‌شود. همچنین اسامی هنرمندان راه‌یافته به بخش پوستر به این شرح اعلام شده است:
ساناز آبادی، مریم آزاد، نادیا آقابیگی، فاطمه آقامیری، الهام اسدی، بنفشه افشارجم، داریوش الهیاری، امیر انعامی، مرضیه باقرزاده، صادق باقری، فاطمه بحری نژاد، سوده بنی کمالی، سعید بهداد، حسن بیاری، رسول پروری مقدم، فربد تعالی، یاسمن ثروتیان، بهراد جوانبخت، محسن چینه کش، محمد حاج هاشمی، لیلا حجت، ابوالفضل خسروی، مهرشاد خسروی یکتا، مهدی رحیمی، فرشاد رستمی، سعید زراعتی، صالح زنگانه، سالومه سیاح، محمد رضا شاملو، جواد شاهوردی ، نیکو شایگان، روح اله شفیعی، علی شوقی بنام، سعید شهابی، محمد صابر شیخ رضایی، سعید صادقی، عادل صدر ممتاز، محمد صنعتی، جمشید عباس زاده، فروغ عبدل پور، سید محمد عدنان، محمد گلسرخی طهرانی، محمد علیزاده، آذین فرمندی، گشتاسب فروزان، حسن قاسمی، حسن کریم زاده، کاوه کریمی باوند، حامد کمالپور، یاسر گرشاسبی، سهیل لطفی، معصومه لهانی پور ، فرهنگ ماهرانی، رضا محبوبی مطبوع، عرفان معصومی، رضا منجزی، مهرنوش منشگر، مهشید مهاجر، حامد مهرآوران، علی میرحسینی، علی اصغر نادی، فاطمه نان چایی و میثم هاشمی.
[ شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ ] [ 7:36 ] [ محسن نظری ] [ ]
اختصاصی رسم‌ : گزارش تصویری نمایشگاه جشنواره بسم الله در مراکش که عصر دیروز برای رسم ارسال شده است:
بقیه عکسها در ادامه مطلب

ادامه مطلب
[ شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ ] [ 7:35 ] [ محسن نظری ] [ ]

فراخوان پوستر حسادتهای شهری منتشر شد.
متن این فراخوان بدین شرح است:

نخستین دوسالانه سرگردان تهران
به انتخاب: سرهات ککسال (ترکیه) و امیرعلی قاسمی (ایران)
GALERIE WALLYWOODS، برلین
۲ تا ۱۴ آذر

پروژه  حسادتهای شهری یا نخستین دوسالانه سرگردان تهران مجموعه ای بین المللی و مستقل از نمایشگاه ها، اجراها و کارگاه‌هایی است که بدون هیچ حمایت مالی و با تکیه کمکهای معنوی  داوطلبان  و شرکت‌کنندگان، از زمستان سال ۱۳۸۶ کار خود را آغاز کرده است و  با الهام از کوچ نشینان امروزی، شهر به شهر و کشور به کشور به مسیر خود ادامه می دهد و نحوه ارائه و نمایش آثار بنا بر شرایط هر اقلیم و مسائل و معضلات شهر مقصد تغییر می کند تا صرفا نمایشگاهی گردشی و بیگانه‌وار نباشد که بدون توجه به بافت فرهنگی و اجتماعی مسیری را بپیماید.
در بهار ۱۳۸۷  اولین ایستگاه حسادت های شهری در گالری حفریات کاراکوی استانبول برگزار شد.
شهر برلین به دلیل بر تاریخ پر حادثه ای که داشته و نیز به علت وسعت زیاد و فراوانی موقعیت های نمایش و اجرا، ایستگاه بعدی خواهد بود. شهرهای بلگراد و روتردام ایستگاه های احتمالی در بهار آینده خواهند بود.

به عنوان بخشی از پروژه حسادتهای شهری، نخستین دوسالانه سرگردان تهران، GALERIE WALLYWOODS میزبان نمایشگاهی از پوسترهای طراحی شده با موضوع حسادتهای شهری خواهد بود. برای پیوستن به طراحانی که پوسترهایشان به استانبول (اولین ایستگاه نمایش آثار این پروژه) فرستاده شده است، می توانید آثار خود را (JPEG ۸۰۰x۶۰۰ pixel) برای ما به آدرس ایمیل biennialtehran@gmail.com  ارسال کنید.

آخرین مهلت ارسال آثار از طریق ایمیل:
۳۰ مهر ۱۳۸۷

مهلت ارسال آثار تمدید به هیچ وجه نخواهد شد.

در فاصله زمانی کوتاهی  بعد از دریافت آثار، در صورت پذیرفته شدن در نمایشگاه، ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد تا در جریان این امر قرار بگیرید. سپس از شرکت کنندگان درخواست می‌شود تا آثار خود را به صورت چاپ شده (دیجیتال) بر روی کاغذ کوتد بدون شاسی و قاب، در دو سایز متفاوت برای ما ارسال کنند:
۵۰ ۷۰x (ارتفاع x پهنا) یک نسخه چاپی
A۳ دو نسخه چاپی اضافی (در صورت تمایل)

پوسترهای بزرگ در GALERIE WALLYWOODS نمایش داده خواهند شد و پوسترهای A۳ نیز در مکانهای عمومی و یا فضاهای نمایشگاهی دیگر به نمایش در خواهند آمد.

نمایشگاه های پوستر دیگری نیز بطور موازی با این نمایشگاه برنامه ریزی شده است که به زودی جزییات آن اعلام خواهد شد.
[ شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ ] [ 7:33 ] [ محسن نظری ] [ ]

 به گزارش سایت خبری رسم ، نگارخانه گرافیک برای هنرمندان رشته‌های تجسمی تور برگزار می‌کند.

مسول این پروژه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، ضمن اعلام این خبر گفت:" هنرمندان رشته‌های مختلف هنرهای تجسمی در بیست و پنجمین تور از تورهای نگارخانه گرافیک اواخر مهر برای خلق آثار هنری به منطقه یوش سفر می‌كنند".
الهام جودكی افزود:" این نگارخانه تاكنون 24 تور تخصصی به مناطق مختلف برگزار كرده، دستاوردهای این تورهای تخصصی را از جمله عكس، نقاشی و سایر آثار تجسمی هنرمندان حاضر در آن سفرها را به صورت دوره‌ای در سالن نگارخانه به نمایش می‌گذارد".

وی ادامه داد:" تاكنون به همراه هنرمندان رشته‌های مختلف به ماسوله، زنجان، استان یزد، اردكان، اردستان، كاشان، نطنز و ساری سفر كرده‌ایم و این بار در بیست و پنجمین سفر خود به منطقه یوش می‌رویم و هنرمندان با حضور در آن منطقه به صورت زنده عكاسی، نقاشی تصویرسازی و ... را انجام می‌دهند و در نهایت آثار خلق شده در نمایشگاهی در معرض دید علاقمندان قرار می‌گیرد".

[ شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ ] [ 7:27 ] [ محسن نظری ] [ ]

فراخوان دوسالانه بین المللی پوستر لاهتی(۱)  ۲۰۰۹ - فنلاند منتشر شد.
متن این فراخوان بدین شرح است:

مهلت ارسال آثار:  ۳۰ نوامبر ۲۰۰۹

برگزار کنندگان:

"گرافیا"(۲)، اتحادیه حرفه ای طراحان گرافیک فنلاند
دوستان پوستر(۳)
موزه پوستر

هیئت انتخاب آثار:
پکا لویری(۴)، طراح گرافیک، رئیس کمیته هیئت داوران
تاپانی آرتوما(۵)، طراح گرافیک
تیمو بری(۶)، طراح گرافیک
اسا اجالا(۷)، طراح گرافیک
کاری پیپو(۸)، طراح گرافیک، عضو اتحادیه بین المللی طراحی گرافیک (AGI)

تاریخ و محل برپایی نمایشگاه:

۱۴ ژوئن تا ۲۷ سپتامبر ۲۰۰۹، موزه پوستر، موزه هنر لاهتی، فنلاند

بخش های نمایشگاه:

۱. پوسترهای فرهنگی، اجتماعی و تجاری
۲. پوسترهای محیط زیست (جایزه Tarasti)
اطلاعات تکمیلی در ادامه مطلب


ادامه مطلب
[ جمعه نوزدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 12:20 ] [ محسن نظری ] [ ]

 

[ جمعه نوزدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 11:33 ] [ محسن نظری ] [ ]

اگر بخواهیم ترکیب بندی را تعریف کنیم، خواهیم گفت:(چیدن و قرار دادن اجزایی در کنارهم در جهت شکل دادن یک کل). در طراحی هایتان برای ایجاد یک ترکیب متوازن و متعادل اشیاء موضوع خود را در کادر آنقدر حرکت دهید و حالات مختلف را امتحان کنید تا از آن ترکیب احساس خوبی پیدا کنید و زیبا به نظر برسد. ترکیب حساب شده شکل ها ،سایه ها ، نور ها و پس زمینه طراحی ها را زیبا و جذاب می کند. یک راه مفید برای ایجاد یک ترکیب بندی خوب استفاده از روش تقسیم سه تایی است. برای این کار کادرتان را با خط هایی کم رنگ به صورت افقی و عمودی به سه قسمت مساوی تقسیم کنید. از محل طلاقی این خطوط به عنوان نقطه توجه استفاده کنید و اشیاء اصلی را روی آنها قرار دهید. ترکیب بندی هایی که می بینید به خاطر داشتن توازن و تعادل جذاب هستند. ترکیب های خودتان را بچینید و از آنها طراحی کنید. من دوستدارم ترکیب هایی از طبیعت را انتخاب کنم. چند قدم عقب و جلو بروید و احجام را سطوحی سیاه و سفید تصور کنید و در ذهنتان آنها را کنارهم بچینید. آیا جذاب نیست؟ ترکیب بندی شما آرام است یا شلوغ؟

حتما ً نباید موضوع اصلی را در وسط کادر قرار دهید. با این کار خیلی خلاقیت به خرج نداده اید. وقتی که یک طراحی می کشید از چیزهایی که در آثارهنری دیده اید و یاد گرفته اید استفاده کنید. وقتی که تصمیم گرفتید موضوع اصلی کجای کادر قرار گیرد سایر جزا را در اطراف آن بکشید به گونه ای که توجه بیننده را بیشتر به سمت موضوع اصلی هدایت کند.

طراحی یک زبان همه فهم است. وقتی در رستورانی در فرانسه با دوستانم می خواستیم چیزی سفارش دهیم چون کسی از ما فرانسوی بلد نبود ، مجبورشدم چیزی را که می خواستیم بکشم. یک پاکت ته جیبم پیدا کردم و یک مرغ کباب شده را روی آن کشیدم و به پیش خدمت نشان دادم. آن روز همه از گرسنگی نجات پیدا کردیم. یکی از دوستانم هنوز آن پاکت را بعد از سال ها دارد که رویش نوشته (( طراحی ای که ما را از گرسنگی نجات داد)).والتر ت. فاستر

    http://mntgroup.blogfa.com                                                                                                                                                                   


 

[ جمعه نوزدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 11:24 ] [ محسن نظری ] [ ]
[ پنجشنبه هجدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 11:49 ] [ محسن نظری ] [ ]
Image By Pic.Blogfa.Com
[ پنجشنبه هجدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 9:3 ] [ محسن نظری ] [ ]
Cottage

بقیه عکسها در ادامه مطلب


ادامه مطلب
[ پنجشنبه هجدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 8:53 ] [ محسن نظری ] [ ]
به گزارش گروه پژوهشی عفراوی به نقل از وب سایت رسمی مسابقه تن ایمیجز یونان

وب سایت رسمی این مسابقه یعنی تن ایمجیز (ایتاکا 2008) بونان فایل PDF آثار فینالیست های این فراخوان را منتشر کرد.
گفتنی ست در این فراخوان از مجموع 1900 اثر از 1257 طراح از سراسر جهان تنها 123 اثر پذیرفته شد که در یونان به نمایش در آمد. و همچنین 10 اثر برگزیده در ابعاد 2 متر در 60 سانتی متر در شهر ایتاکا نصب شد.
در این فراخوان 15 نفر ایرانی هم شرکت داشتند.
لازم به ذکر است آثار به ترتیب حروف الفبای نام طراحان مرتب گردیده و آثاری که ستاره دارند حداقل از یک داور نمره 10 کسب کرده اند.

فایل را از اینجا دانلود کنید
[ پنجشنبه هجدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 8:19 ] [ محسن نظری ] [ ]

بقیه عکسها در ادامه مطلب


ادامه مطلب
[ چهارشنبه هفدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 12:12 ] [ محسن نظری ] [ ]
اختصاصی رسم‌ : گزارش تصویری نمایشگاه جشنواره بسم الله در قزاقستان که عصر دیروز برای رسم ارسال شده است:
 
بفیه عکسها در ادامه مطلب

ادامه مطلب
[ چهارشنبه هفدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 8:26 ] [ محسن نظری ] [ ]

رنسانس در زایشگاه

  • به گزارش سایت خبری رسم ، طراح پوستر فیلم دعوت معتقد است تلخی و التهاب دعوت، در پوسترهای آن متجلی است.
بهزاد خورشیدی در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها، ضمن اعلام این مطلب گفت:" تصویر کردن فضای ذهنی پرالتهاب شخصیت‌های این فیلم، الگوی کار من در طراحی پوستر آن بود".
وی گفت:" اصولا تلاش می‌کنم پوستر تمام فیلم‌هایی را که به من پیشنهاد می‌شود، با در نظر گرفتن فضای فیلم طراحی کنم. در دعوت هم از آنجا که فیلم نسبت به دیگر ساخته‌های آقای حاتمی‌کیا و سایر فیلم‌های روز فضایی خاص‌تر داشت، تلاش کردم در پوستر فضای ملتهب و خاص اثر را به نمایش بگذارم".
خورشیدی ادامه داد:" برای طراحی پوستر این فیلم اتودهای مختلف زدم که با توجه به تمایل کارگردان و تهیه‌کننده، بیشتر به سادگی سوق پیدا کرد. از میان طرح‌های زیادی که اجرا شد، در نهایت به دو پوستر کنونی رسیدیم که در یکی از آنها از چهره دو بازیگر استفاده و در دیگری فضای زایشگاه ترسیم شد که بیشتر به نقاشی‌های دوره رنسانس نزدیک است".

وی با اشاره به اینکه تلاش ویژه خود برای ساده بودن فضای پوستر افزود:" در طراحی پوستر تلاش می‌کنم تمام نشان‌ها و اجزا را کنار هم بچینیم و در ادامه آنها را خلاصه و تلاش می‌کنم از حجم زیاد کاسته شود. با توجه به حضور 15 بازیگر در نقش‌های اصلی دعوت، به ناگزیر تنها چند چهره را انتخاب کردم و در نهایت به مهناز افشار و مریلا زارعی رسیدم".

خورشیدی طراحی پوستر سینما را کاری جمعی دانست که با توافق بین کارگردان و تهیه‌کننده و طراح به وجود می‌آید. وی در این باره گفت:" حاتمی‌ کیا کارگردان و محمد پیرهادی تهیه‌کننده فیلم سینمایی دعوت تمایل نداشتند نشانه‌ها کاملا سرراست در پوستر این فیلم قرار بگیرند".

خورشیدی درباره طراحی پوستر آواز گنجشک‌ها مجید مجیدی نیز گفت:" در پوستر فیلم بچه‌ها نقشی مهم دارند. این روزها برخلاف گذشته دیگر نشان‌ها به صورت عیان در پوسترها جا نمی‌گیرد. هر چند در پوستر آواز گنجشک‌ها، رنگ‌ها نقشی بسزا در انتقال پیام فیلم ایفا کرده‌اند".
 
 
[ چهارشنبه هفدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 8:23 ] [ محسن نظری ] [ ]

نخستین همایش طراحان جوان گرافیک با هدف برپایی نمایشگاهی جامع از آثار این طراحان ۱۹ مهرماه در حوزه هنری برگزار می‌شود.
به گزارش مهر؛ این همایش با مشارکت فرهنگسرای اخلاق، حوزه هنری و دانشجویان برگزیده مراکز دانشگاهی برپا خواهد شد و هدف از آن انتشار کتاب جامع از توانمندی طراحان گرافیک جوان است که می‌تواند شرایط امکان معرفی طراحان را به جامعه هنری، سفارش‌دهندگان و مراکز بین‌المللی فراهم کند.
هیوا پاشایی دبیر همایش در این باره گفت: آثار پذیرفته شده این همایش در قالب "کتاب گرافیک طراحان جوان" در قطع رحلی، جلد شومیز و کاغذ گلاسه مات به دو زبان فارسی و انگلیسی چاپ می‌شود.
نخستین همایش طراحان گرافیک جوان روز جمعه ۱۹ مهر از ساعت ۱۵ تا ۱۸ در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می‌شود.

[ چهارشنبه هفدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 8:14 ] [ محسن نظری ] [ ]
 

فراخوان پوستر شهر کتاب منتشر شد... 

گروه گرافيك ۱۳ با همكاري شهر كتاب اولين نمايشگاه کتاب به مناسبت افتتاحیه اين مكان در ساری برگزار می كند.
این نمایشگاه با موضوع "شهر کتاب" برگزار خواهد شد و آخرین مهلت ارسال اثر نیز ۵ آبان ماه ۸۷ خواهد بود.
داوران این دوره را بهراد جوانبخت، فرهاد فزونی و آریا کسایی تشکیل می دهند.
لازم به ذکر است که با توافقات صورت گرفته این نمایشگاه به صورت سالانه برگزار خواهد شد.
برای دریافت اطلاعات بیشتر
اینجا کلیک کنید

[ چهارشنبه هفدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 8:12 ] [ محسن نظری ] [ ]
[ چهارشنبه هفدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 7:58 ] [ محسن نظری ] [ ]

نوشتار به مثابه تصوير
تاملي برظرفيت هاي بصري نوشتار درتايپوگرافي

دکترمحمد خزايي

 

در آثار گرافيكي تصاوير و حروف بار پيام رساني اثر را بر عهده دارند. در بسياري از موارد، پيام نوشتاري با استفاده از حروف و متن به شكلي ارائه مي شود كه القاي فرم(شكل) و تصوير را در اثر مي نمايد. «تايپوگرافي» يا «خط نگاري» و «خط نگاره» اثر گرافيكي است كه حروف و کلمات ، ساختار اصلي آن را تشكيل مي دهد و در واقع كم و كيف تركيب بندي اثر به اعتبار نوشتار و يا حروف شكل مي گيرد .

 در اوايل سده بيستم ميلادي، هنر« گرافيك» با ورود به فضاي جديد تكنولوژي، جهشي را آغاز كرد. در اين عصر، هنر گرافيك ديگر به آن دسته از آثاري كه به صورت تك رنگ و با فرايند چاپ هاي دستي بر روي يك سطح ايجاد مي شد، خلاصه نمي گرديد. «گرافيك» حوزه نوين و گسترده اي شامل پوستر، تايپوگرافي، نشانه ، مصور سازي، صفحه آرايي و ... كه با عملكردهاي خود يك پيام يا اطلاعات خاصي را به صورت بصري ارائه مي‌كنند، اطلاق مي‌گردد. امروز طراح گرافيك مي‌كوشد تا با طراحي يا انتخاب علائم بصري و مجموعة تصاوير، رنگ و نوشتار و دركنار هم قرار دادن آنها ، اثري خلق کند تا پيام مشخصي را به مخاطبين خويش منتقل سازد .

 « تايپوگرافي» همانگونه كه اشاره شد، يكي از جلوه هاي بارز و با قدمت هنر «گرافيك» است. واژه‌ي «تايپوگرافي» در گذشته معادل طراحي حروف و آن دسته از آثار نوشتاري مي شد كه با فرايند چاپ و تكثير به صورت تك رنگ حاصل و تقريباً در همين حدود خلاصه مي شد .

image004بقیه در ادامه مطلب
ادامه مطلب
[ سه شنبه شانزدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 14:1 ] [ محسن نظری ] [ ]
[ سه شنبه شانزدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 13:41 ] [ محسن نظری ] [ ]

بقیه عکسها در ادامه مطلب

ادامه مطلب
[ سه شنبه شانزدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 9:34 ] [ محسن نظری ] [ ]

Image By Pic.Blogfa.Com

بقیه طرحها در ادامه مطلب


ادامه مطلب
[ سه شنبه شانزدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 9:17 ] [ محسن نظری ] [ ]
به گزارش گروه پژوهشي عفراوي،‌ بهناز پورنگ دبير اين جشنواره در گفت و گو با خبرنگار هنرهاي تجسمي فارس‌ گفت:‌اين جشنواره با همكاري آموزشگاه پويندگان و فرهنگسراي طبيعت 18 تا 24 آبان‌ماه سال جاري در اين فرهنگسرا برگزار مي‌شود.
به گفته بهناز پورنگ،‌كودكان 4 تا 11 ساله و نوجوانان 11 تا 17 ساله مي‌توانند در رشته‌هاي مختلف طراحي،حجم و نقاشي با تكنيك و موضوع آزاد در اين جشنواره شركت كنند و هر شركت‌كننده مي‌تواند حداكثر 5 اثر به اين جشنواره ارائه كند كه حداقل ابعاد آن 20×20 و حداكثر 100×100 بايد باشد.
بورنگ همچنين آخرين مهلت ارسال آثار را 11 آبان‌ماه سال جاري و آخرين مهلت براي نام‌نويسي شركت در نمايشگاه را 25 مهرماه سال جاري اعلام كرد.
دبير جشنواره «پرواز رنگ‌ها» تصريح كرد: در اين نمايشگاه تنها آثاري پذيرفته مي‌شود كه بر اساس حس آفرينندگي و خلاقيت هنري شركت‌كنندگان خلق شده باشد و آثار كپي شده از آثار ديگر هنرمندان در اين جشنواره شركت داده نخواهد شد.
وي افزود: به آثار برتر اين نمايشگاه نيز جوايزي اهدا خواهد شد.
پورنگ همچنين از برپايي نمايشگاه‌ها و كارگاه‌هاي مختلف آموزشي در زمينه عكاسي،نقاشي،سفال،گريم كودك و تمبرهاي يادگاري در طول برپايي اين جشنواره خبر داد.
وي همچنين از ارسال آثار كودكان مؤسسه محك و انجمن ديابت به اين جشنواره خبر داد و يكي از اهداف جشنواره را حمايت و معرفي كودكان خلاق و هنرمند مؤسسه محك و انجمن ديابت عنوان كرد.
مراسم اختتاميه اين جشنواره نيز 23 آبان‌ماه در فرهنگسراي طبيعت «اشراق» برگزار خواهد شد.
علاقه‌مندان به شركت در اين نمايشگاه مي‌توانند آثارشان را به دبيرخانه اين جشنواره واقع در بزرگراه رسالت،نرسيده به چهارراه سرسبز،پلاك 660 ، آموزشگاه پويندگان ارسال كنند و يا با شماره تلفن:77891521 تماس بگيرند.
[ سه شنبه شانزدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 8:8 ] [ محسن نظری ] [ ]
به گزارش سایت خبری رسم ، نگارخانه برگ با نمایشگاه بسم الله گشایش می‌یابد.
براساس خبر ارسالی، این نگارخانه پس از چهار سال تعطیلی از هجدهم مهر با آثار خط نقاشی استاد محمد احصایی، امیر احمد فلسفی، صداقت جباری، نصرالله افجه‌ای و حمید عجمی آغاز به کار می‌کند. مدیر این نگارخانه گفت:" نگارخانه به شکل نمادین ساعت 16 تا 20 پنجشنبه 18 مهر با نمایشگاه نقاشی خط بسم الله پس از نزدیک به چهار سال تعطیلی دوباره افتتاح می‌شود".

سید مجتبی موسوی ادامه داد:" پیش از این قرار بود گالری برگ با آثار نخستین دوسالانه مجسمه ‌سازی فضاهای شهری آغاز به کار کند که به دلیل درخواست هنرمندان این دوسالانه برای رساندن آثار، افتتاح دوسالانه تا اول آبان‌ به تعویق افتاد".

نگارخانه برگ سه سالن داخلی و یک نگارخانه خارجی دارد و نمایشگاه خط نقاشی بسم الله تا 30 آبان در آن برپا خواهد بود. برگ در خیابان پاسداران، میدان هروی، خیابان وفامنش، کوچه جمالی، عمارت عین‌الدوله، شماره 13 واقع شده است

[ سه شنبه شانزدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 8:4 ] [ محسن نظری ] [ ]
جشنواره انسان و ترافیک  با نمایش آثار پوستر، عکس و کاریکاتور در خانه هنرمندان ایران افتتاح می شود.
این جشنواره روز ۱۷ مهرماه؛ افتتاح خواهد شد و تا ۲۲ مهر ماه ادامه خواهد داشت و علاقه مندان می توانند از این نمایشگاه در تالار انتظامی و راهروهای خانه ی هنرمندان ایران دیدن نمایند.
همچنین تمامی آثار راه یافته  از فردا در شهرک آزمایش نیز به نمایش در می آیند.
لازم به ذکر است که آثار راه یافته از بین نزدیک به ۴۸۹۰ اثر از ۱۲۰۲ هنرمند انتخاب شده است و داوران بخش پوستر را  ابراهیم حقیقی، قباد شیوا و فرشید مثقالی تشکیل می دادند.
پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی همزمان با هفته ناجا با اهداف گسترش فرهنگ ترافیك و آگاهی شهروندان ازعلل و عوامل دخیل در تصادفات و ترافیک شهری اولین جشنواره سراسری در سه رشته عکس، پوستر و کاریکارتور با موضوع انسان و ترافیك را برگزار می‌کند
[ دوشنبه پانزدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 13:30 ] [ محسن نظری ] [ ]

به گزارش سایت خبری رسم ، نمایشگاه مروری بر چهار دوره تایپوگرافی اسماءالحسنی از دهم آبان در استان‌های گلستان، خراسان رضوی و جنوبی برگزار می‌شود.
مسئول برگزاری این نمایشگاهها در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها، ضمن اعلام این خبر گفت:" در پی اعلام موضوع تمرکززدایی نمایشگاه‌های تجسمی که از سوی مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد انجام شد، تصمیم گرفتیم تا بخشی از نمایشگاه‌هایی را که در موزه هنرهای تهران برگزار می‌شود، در استان‌ها به نمایش بگذاریم".

فرهاد بادپا گفت:" به همین منظور نمایشگاه مروری بر چهار دوره تایپوگرافی با عنوان اسماءالحسنی از دهم آبان در استان‌های خراسان رضوی، جنوبی و گلستان برگزار می‌شود که تا پایان آبان دایر خواهد بود".

[ یکشنبه چهاردهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 7:58 ] [ محسن نظری ] [ ]

  • اختصاصی رسم : مدیر كل تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت ارشاد گفت:" در دو حوزه روابط عمومی و تبلیغات، به شدت نیازمند كار تخصصی هستیم".
براساس خبر ارسالی ستاد خبری همایش روابط عمومی الكترونیک، علیرضا کریمی در دیدار با مسوولان دبیرخانه دایمی این همایش، ضمن اعلام این مطلب افزود:" روابط عمومی و تبلیغات، دانش تخصصی هستند و متناسب با دانش، تجربه و انتظار مخاطب، نحوه اطلاع رسانی و تبلیغ متفاوت می‌شود".
وی از نحوه اطلاع رسانی و تبلیغات تولیداتی كه ایران در آن، صاحب مزیت است انتقاد كرد و گفت:" متاسفانه در اطلاع رسانی و تبلیغات محصولاتی كه دانش فنی آن متعلق به خودمان است، چه در داخل و چه در خارج از كشور موفق نبوده‌ایم".
کریمی از تلاش برای تاسیس و راه‌اندازی رشته تبلیغات در دانشگاه‌ها و مراكز علمی خبر داد و افزود:" دبیرخانه دایمی همایش روابط عمومی الكترونیک نیز باید پیگیری‌های لازم برای راه‌اندازی رشته روابط عمومی الكترونیک و توافق با مراجع علمی ذیربط را به عهده گیرد تا فعالیت‌ها و اقداماتش علمی‌تر و ماندگارتر شود".
وی تاكید كرد:" اداره كل تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت ارشاد، ‌آمادگی دارد نیاز كشور به لزوم شكل‌گیری، فعالیت و توسعه روابط عمومی الكترونیک را تایید كند".
در این دیدار امیر عباس تقی پور، دبیر چهارمین همایش روابط عمومی الكترونیک نیز گفت:" سهم فناوری‌های نوین اطلاعات و ارتباطات در دستیابی روابط عمومی و تبلیغات به موفقیت، از هر زمان دیگری بیشتر شده است".
وی گفت:" اگر تا دیروز اطلاع رسانی و تبلیغ با ابزار سنتی ممكن و شدنی بود، باید بپذیریم امروز و با توجه به رشد و توسعه هر روزه فناوری‌های نوین در حال تبدیل شدن به امری محال است".
یادآور می‌شود چهارمین همایش روابط عمومی الكترونیک همزمان با گرامیداشت روز روابط عمومی در اردیبهشت سال آینده برگزار خواهد شد.

[ یکشنبه چهاردهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 7:57 ] [ محسن نظری ] [ ]
به گزارش سایت خبری رسم ، پوسترهای عاشورایی در اردبیل به نمایش گذاشته می‌شود.
براساس خبر ارسالی، این نمایشگاه با عنوان سوگواره تصویری از دیروز یازدهم مهر آغاز شده که تا هفدهم برپا خواهد بود. در این نمایشگاه 33 اثر برگزیده از گرافیست‌های سراسر کشور ارائه شده است.

مسوول واحد هنرهای تجسمی حوزه هنری استان اردبیل گفت:" المان‌های به كار رفته در این پوسترها همگی برگرفته از واقعه روز عاشوراست. در این پوسترها علاوه بر استفاده از المان‌های سنتی تعزیه، برداشت‌های شخصی گرافیست‌ها از واقعه عاشورا نیز دخیل بوده و می‌توان گفت دستمایه فكری و ایده اجرایی آثار، هم ریشه در سنت عزاداری دارد و هم ریشه در ذهن خلاق گرافیست‌ها".

این نمایشگاه مذكور در نگارخانه مجتمع فرهنگی هنری فدک اردبیل دایر است و علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت 10 تا 13و 16 تا 18 از این نمایشگاه بازدید کنند.

[ یکشنبه چهاردهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 7:55 ] [ محسن نظری ] [ ]
شیراز/ هشتم مهرماه ۱۳۸۷

بقیه عکسها در ادامه مطلب

ادامه مطلب
[ یکشنبه چهاردهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 7:53 ] [ محسن نظری ] [ ]
[ یکشنبه چهاردهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 7:42 ] [ محسن نظری ] [ ]
[ شنبه سیزدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 11:41 ] [ محسن نظری ] [ ]

به گزارش سایت خبری رسم ، معاون هنری وزارت ارشاد گفته است:" برای هنرهای تجسمی کشور دورنمای بسیار خوبی می‌بینم".

محمد حسین ایمانی خوشخو که در مراسم گشایش نمایشگاه نقاشی مدرسان دانشگاه‌های تهران سخن می‌گفت، افزود:" من دورنمای بسیار خوبی برای هنرهای تجسمی کشور می‌بینم، در صورتی که با توجه به گستردگی رشته‌های موجود در مجموعه هنرهای تجسمی، به نظر می‌رسید جایگاه درخور این هنرها در مجموعه برنامه‌ریزی‌های هنری کشور اختصاص داده نشده باشد".

وی افزود:" با ساماندهی‌هایی که در این هنر در حال صورت‌گیری است، امیدواریم در کمترین فرصت فاصله هنرهای تجسمی ما با دیگر هنرها کم شود و این هنر با بهره‌مندی از همه زمینه‌ها، اعتبارات و حمایت‌های معنوی به رشد و شکوفایی بیش از گذشته برسد".

ایمانی به بحث محدودیت‌های هنرهای تجسمی در گذشته اشاره کرد و اظهار داشت:" اگر در گذشته یک الی دو نگارخانه تصمیم‌گیر در حوزه تسجمی کشور بودند و چند هنرمند، بیشتر فرصت نمایش و دیده شدن را داشتند، ما در مدیریت جدید به دنبال رفع محدودیت‌ها هستیم تا همه به یک اندازه در نمایشگاه‌های مختلف حضور پیدا کنند".

وی ادامه داد:" حضور در نمایشگاههای خارجی نباید منحصر به چند هنرمند باشد. هنرمندی که حتی در دورافتاده‌ترین نقطه کشور هست، نیز باید از این حمایت‌ها بهره‌مند شود که خوشبختانه همکاری‌ها و اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است".

وی در پایان گفت:" من در جمع مدیران نگارخانه‌ها گفتم، از این فرصت پیش رویتان استفاده کنید. شما که همیشه گله‌مند بودید، در مشورت‌ها شرکت ندارید، حال می‌توانید از این امکانی که پیش آمده استفاده نمایید".
گزارش کامل این مراسم: اینجا
[ شنبه سیزدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 11:27 ] [ محسن نظری ] [ ]

به گزارش سایت خبری رسم ، آثار حسین خسروجردی در دو حراج لندن و چین به فروش می‌رسد.

براساس خبر ارسالی، دو اثر دیجیتالی از این گرافیست و نقاش در آینده نزدیک در حراج فیلیپس لندن و اکسپو چین به فروش می‌رسد. وی به یکی از خبرگزاری‌ها گفت:" تابلو خواب یکی از آثار دیجیتال من است و در روزهای آینده در حراج فیلیپس لندن در معرض فروش قرار خواهد گرفت. همچنین تابلو آفرینش که یک اثر تلفیقی دیجیتال و رنگ روغن است، در اکسپو چین به فروش خواهد رفت".

خسروجردی در مورد دیگر فعالیت‌های خود افزود:" با توجه به اینکه آرم دانشگاه آزاد را طراحی کرده بودم، به تازگی طراحی و اجرای یادمان ربع قرن دانشگاه آزاد به من پیشنهاد شد که آن را در میدان پونک طراحی و اجرا خواهم کرد".


 

[ شنبه سیزدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 11:15 ] [ محسن نظری ] [ ]

اختصاصی رسم : نشر رسم در نظر دارد پس از برگزاری سه دوره کتاب سال گرافیک دانشجویی، دوره چهارم را در چهار بخش اصلی و دو بخش جنبی در قالب چهار کتاب سال منتشر کند.

دیباچه
کتاب سال گرافیک دانشجویی برای نخستین بار و به ابتکار نشر رسم در سال 1383 منتشر شد که سرآغاز نشر آثار دانشجویی گردید. در کتاب نخست، آثار (نشانه) 35 دانشجوی رشته گرافیک به چاپ رسید. دومین کتاب سال گرافیک دانشجویی نیز در سال 1384 و در حجم گسترده‌تر منتشر شد. در این کتاب آثار (پوستر و نشانه) 147 دانشجو از 34 دانشگاه، دانشکده و موسسه آموزش عالی از سراسر کشور ارائه شد. سومین دوره کتاب سال نیز در سال 1385 در قالب دو کتاب انتشار یافت. برای این دوره نیز 2950 اثر (1814 نشانه و 1146 پوستر) از 276 دانشجو ارسال شد که هیات انتخاب آثار متشکل از استادان قباد شیوا، مصطفی اسدالهی، مسعود سپهر، مسعود نجابتی، عبدالرضا چارئی و امراله فرهادی تعداد 351 نشانه و 298 پوستر از 193 دانشجو را برای چاپ در کتاب برگزیدند.
پس از برگزاری سه دوره، به نظر می‌رسید کتاب سال گرافیک دانشجویی جایگاه نسبی خود را بین دانشجویان و مدرسان گرافیک یافته است و برای بهتر شدن این جایگاه لازم است تغییراتی در شیوه برگزاری و نیز افزایش کتاب‌ها اعمال شود. از این رو تعداد بخش‌های این دوره که پیش‌تر به دو بخش پوستر و نشانه محدود شده بود، به چهار بخش اصلی (پوستر، نشانه، تصویرسازی و سایر آثار) و دو بخش جنبی (بخش پوستر روز جهانی گرافیک و بخش پژوهش و نگارش) افزایش یافت که اطلاعات مربوط به هر بخش در ادامه آمده است.
 
شرایط
ـ دانشجویان تمام مراکز آموزش عالی می‌توانند در این فراخوان شرکت کنند.
ـ به هنرمندانی که آثارشان انتخاب و در کتاب چاپ شود، یک نسخه از همان کتاب اهدا خواهد شد.
ـ مشخصات، شماره تلفن، ایمیل، نشانی وب و بیوگرافی کوتاه هنرمندانی که آثارشان پذیرفته شود، در کتاب مربوطه درج می‌گردد.
بقیه در ادامه مطلب

ادامه مطلب
[ شنبه سیزدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 11:11 ] [ محسن نظری ] [ ]
Image By Pic.Blogfa.Com

بقیه عکسها در ادامه مطلب


ادامه مطلب
[ جمعه دوازدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 12:42 ] [ محسن نظری ] [ ]
Northern Gannets Nesting Material Exchange Bald Eagle GEAR DOWN
[ پنجشنبه یازدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 10:27 ] [ محسن نظری ] [ ]

هنر خوشنویسی و خط نستعلیق را شاید بتوان فارسی ترین و ایرانی ترین هنر بین هنرهای دیگر دانست که قرنها است اصالت و صلابت خود را حفظ کرده و با نو آوریهای ظریف و دقیق که توسط خوشنویسان انجام شده توانسته زیبایی و جذابیت خود را پس از صد ها سال و در بین هنر مدرن امروز حفظ کند و همچنان مانند عروسی بین هنرها و خطوط دیگر جلوه گری کند .  

 هنر خوشنویسی و خط نستعلیق را شاید بتوان فارسی ترین و ایرانی ترین هنر بین هنرهای دیگر دانست که قرنها است اصالت و صلابت خود را حفظ کرده و با نو آوریهای ظریف و دقیق که توسط خوشنویسان انجام شده توانسته زیبایی و جذابیت خود را پس از صد ها سال و در بین هنر مدرن امروز حفظ کند و همچنان مانند عروسی بین هنرها و خطوط دیگر جلوه گری کند .

امروز این وظیفه ماست که از میراث قدما و پیشینیان خود پاسداری کنیم و نگذاریم این هنر در پیچ و خم هنر مدرن و علم امروز استحاله شود .

برای گسترش این هنر و همه گیر شدن آن و برای اینکه خط نستعلیق حضور پررنگ تری در گرافیک و مخصوصا گرافیک کامپیتری داشته باشد نرم افزار چلیپا طراحی شد که در این زمینه بسیار مفید بود ولی در عین حال دارای اشکالاتی نیز هست .


ادامه مطلب
[ پنجشنبه یازدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 9:55 ] [ محسن نظری ] [ ]
 به نقل از کمیته روابط بین الملل انجمن تصویرگران

1. جایزه کتاب‌های تصویری CJ  برای کتاب‌های چاپ شده

مراحل شرکت :

الف) فرم ثبت نام باید به شکل اینترنتی تکمیل شده و رسید آن پرینت گرفته شود . فرم ثبت نام در آدرس زیر قابل دستیابی است:   www.cjbook.org

ب) سه نسخه از یک کتاب تصویری، چاپ شده در سه سال گذشته، باید به همراه رسید فرم ثبت نام ارسال شود.

Atth : CJ Picture Book Awards Coordinator

CJ Picture Book Festival Office

2 F, 88 -20 sangsu-dong, mapo-gu, seoul 121-828 korea

ج)  دریافت کتاب‌ها وفرم ثبت نام در دبیرخانه جشنواره به منزله‌ی تکمیل ثبت نام خواهد بود .

د)  مراحل ثبت نام از طریق اینترنت قابل پیگیری است .

ه)  دبیرخانه از تاریخ 18 آگوست الی 30 نوامبر 2009( مطابق با 28 مرداد الی 10 آذر) آماده دریافت آثار است.

واجدین شرایط :

صاحبان امتیاز کتاب، به جز برندگان و برگزیدگان سال‌های گذشته، می‌توانند در جشنواره شرکت کنند. کتاب‌های جدید می‌توانند تا سه سال در جشنواره شرکت داده شوند. کتاب باید دارای کد ISBN   باشد.

داوری اولیه :

هیات داوران متشکل از داوران کره‌ای حدود 100 کتاب را انتخاب می‌کنند .

داوری نهایی :

 هیات داوران بین المللی، 5 کتاب را به عنوان  برنده جایزه انتخاب می‌کنند.

جایزه:

چندین نسخه از 5 کتاب برنده توسط بنیاد فرهنگی CJ  و بنیاد ولفر، از ناشر مربوطه خریداری شده و در سازمانهای حمایت از کودکان و دیگر سازمان های شرقی، کتابخانه های عمومی مناطق محروم و کلاس‌های آموزشی کمپ‌ها توزیع خواهد شد.

اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب


ادامه مطلب
[ پنجشنبه یازدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 9:54 ] [ محسن نظری ] [ ]

اختصاصی رسم : نمایشگاه آثار ۶۸ طراح گرافیک با هماهنگی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، بیستم شهریور در موزه هنرهای شارجه و موزه هنرهای معاصر عرب واقع در شارجه گشایش یافت.
درباره این نمایشگاه در سایت انجمن صنفی طراحان گرافیک آمده است:" ... در این نمایشگاه بیش از ۱۱۰ اثر شامل، طراحی پوستر، جلد کتاب، نشانه و طراحی فونت فارسی از طرف طراحان ایرانی به نمایش درآمد. این نمایشگاه بخشی از فستیوال بزرگ هنرهای اسلامی است که در چند سال اخیر در امارات متحده عربی با مدیریت اداره کل فرهنگ و اطلاع رسانی شارجه برگزار می‌شود. بخش ایرانی نمایشگاه که بزرگترین و نخستین بخش مجموعه نمایشگاهی امسال را تشکیل می‌داد، توسط امیر شارجه در همان روز گشایش یافت که تا پایان ماه رمضان برقرار بود. برگزارکننده این فستیوال از آثار شرکت‌کنندگان ایرانی کاتالوگ مستقل منتشر کرده است".


 
[ پنجشنبه یازدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 9:47 ] [ محسن نظری ] [ ]
Pencil Remains
[ سه شنبه نهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 11:18 ] [ محسن نظری ] [ ]
Image By Pic.Blogfa.Com

بقیه آثار در ادامه مطلب


ادامه مطلب
[ سه شنبه نهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 10:17 ] [ محسن نظری ] [ ]

عید سعید فطر

صد شكر بر این، صد حیف از آن

فطر

عید فطر با همه‏ی شیرینی و فرخندگی، آدمی را بر سر دو راهی شوق و تاسف می‏گذارد. از یك سو شادمانیم كه در دوره امتحان از عهده به درآمدیم و دستورات الهی را اطاعت كردیم و از سویی اندوهگین هستیم كه چرا چنین دوره‏ا‏ی كه با رحمت و مدد الهی همراه بود، سپری شد. با رسیدن عید فطر، ماه رمضان رخت برمی‏بندد و چشمان ما تا سال بعد به انتظار آمدنش به راه خواهد بود. رفتن این ماه گران ‏قدر برای همه ‏ی كسانی كه طعم روزه ‏داری را چشیده‏اند، بر سفره ‏های سحر و افطار این ماه نشسته‏اند، در هوای آمرزش‏آمیز و مغفرت‏آور این ماه تنفس كرده‏اند و در سایه‏ آن از شر شیطان در امان بوده ‏اند، قابل درك است و همه كم و بیش حسرت رفتن این اوقات را درك می‏كنند اما هیچكس به اندازه ‏اهل‏البیت علیهم ‏‏السلام كه در مسیر اطاعت و بندگی خداوند از همه پیشی گرفته و پشوایان اهل تقوی شده‏ اند، آثار فقدان این ماه را درك نمی‏كند. امام سجاد علیه ‏السلام، بزرگ آموزگار نیایش و مناجات‏ عارفانه، در دعای چهل و پنجم صحیفه‏ سجادیه در قالب یك نیایش و مناجات، شیوه ‏ی وداع با این ماه مبارك را به ما آموزش می‏دهد. امام در این مناجات پس از حمد و ثناء الهی، از خدا بخاطر آنكه با قرار دادن تكالیفی خاص در این مقطع شریف از زمان، موجبات تقرب مسلمانان به خود را ایجاد كرده است، شكرگزاری می‏كند و در ادامه می‏ فرماید:


ادامه مطلب
[ سه شنبه نهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 9:55 ] [ محسن نظری ] [ ]
عید سعید فطر بر امت بزرگ اسلام مبارک باد

برای دیدن پوسترهای عید سعید فطر به ادامه مطلب بروید


ادامه مطلب
[ سه شنبه نهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 9:52 ] [ محسن نظری ] [ ]

به گزارش سایت خبری رسم ، یک طراح گرافیک در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت:" طراحان گرافیک تبلیغاتی باید به میزان آموزش تصویری طرح خود دقت نمایند".

مظفر سلطان محمدی افزود:" طراحان گرافیک كه به خلق طرح‌های تبلیغاتی می‌پردازند، باید به جلوه‌گر كردن نشانه‌های هنری گرافیک توجه كنند".
این طراح گرافیک گفت:" هم اكنون گرافیک به عنوان یک شغل بیشتر در جامعه مطرح شده است تا یک هنر كاملا مستقل كه می‌تواند تفاوت‌های فراوانی نیز داشته باشد".

وی تصریح كرد:" با آمدن و گسترش گرافیک بازاری یا تبلیغاتی این امر (شغل بودن گرافیک) كاملا مشهود شده است".وی ادامه داد:" با پررنگ‌تر شدن موضوع گرافیک تبلیغاتی، دیگر كمتر شاهد اثر گرافیكی با فرهنگی یا هنری هستیم كه البته اگر هم شاهد گرافیک فرهنگی باشیم، ازسوی معدود هنرمندانی است كه رسالت خود را نسبت به این هنر دریافته‌اند".

سلطان محمدی افزود:" هیچگاه هیچ قانونی به دنبال از بین بردن گرافیک بازاری یا تبلیغاتی نیست، زیرا این نوع گرافیک خواه ناخواه ایجاد شده و مورد استقبال به ویژه از سوی سفارش‌دهندگان هم قرارگرفته است، اما بهتر است شكل پرداخت به آن كمی تغییر نماید، یعنی به جای میزان ارتزاق و درآمدزایی به میزان آموزش تصویری در میان مخاطبین یا جلوه گر بودن آن با نشانه‌های هنری پرداخته شود".

وی تصریح کرد:" افرادی كه در حوزه گرافیک بازاری فعالیت می‌نمایند، در نكاتی كه سفارش دهنده در ارائه یک طرح مطرح می‌كند، به جنبه هنری و ارزش‌های عمیق هنری نیز توجه نمایند تا لطمه كمتری به پیكره گرافیک وارد آْید".


 

[ سه شنبه نهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 9:38 ] [ محسن نظری ] [ ]
درباره وبلاگ

«هو الله الخالق الباری‏ء المصور»
امکانات وب